Pochodząca z Rybnika arcymistrzyni Karina Szczepkowska to zimowe wzmocnienie Klubu Szachowego Stilon, z którą gorzowianie zapewne spróbują podbić rozgrywki ligowe, ale także liczą na sukcesy indywidualne. We właśnie zakończonych mistrzostwach Polski kobiet nasza nowa szachistka zajęła czwarte miejsce. Odebrała nagrodę za najpiękniejszą partię turnieju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rywalizacja u pań i panów stała w tym roku na bardzo wysokim poziomie. U kobiet, aby poznać mistrzynię, trzeba było dogrywki.

W poprzednim sezonie złoty Kacper Piorun ze Stilonu Gorzów, który niedawno został też mistrzem Polski w szachach szybkich, tym razem zdobył srebrny medal.

Świetną grę zaprezentował najmłodszy uczestnik turnieju Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), który zdobył 6,5 pkt i samodzielnie zdobył pierwszy w karierze złoty medal. Drugie miejsce zajął Kacper Piorun, który fantastycznie zaczął turniej i po pięciu rundach miał znaczną przewagę nad rywalami. Słabszy finisz zepchnął zawodnika Stilonu na pozycję wicemistrza. Brązowy medal zasłużenie zdobył Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice), dla którego jest to drugi z rzędu medal MP.

Na szóstej pozycji został sklasyfikowany drugi ze stilonowców Michał Krasenkow.

Nagrodę za najpiękniejszą partię mistrzostw zdobył Mateusz Bartel za trzymającą w napięciu partię z Aleksandrem Miśtą.

Rywalizacja kobiet przyniosła największe od lat emocje. Zwyciężczyni została wyłoniona dopiero za sprawą dogrywki. W wielkim finale zmierzyły się dwie zawodniczki, które zdobyły 6,5 pkt: Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) oraz Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice). Dogrywka zakończyła się zwycięstwem 1,5:0,5 Jolanty i to ona po raz czwarty zdobyła złoty medal. Brązowy medal zdobyła Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice).

Nagrodę za najpiękniejszą partię mistrzostw otrzymała Karina Szczepkowska (KSz Stilon), za efektowne zwycięstwo nad Anną Kubicką.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej