Wieża widokowa na Czarnowskiej Górce i ścieżka spacerowa na Polderze Północnym to nowe miejsca w Parku Narodowym "Ujście Warty", które zostały oddane do użytkowania. Powstały dzięki dotacji unijnej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Właśnie w maju turyści wyjątkowo chętnie odwiedzają Park Narodowy „Ujście Warty”, aby obserwować ptaki i całą przyrodę. Teraz mają do dyspozycji dwie nowe atrakcje. Dostępna do zwiedzania jest już nowa wieża widokowa na Czarnowskiej Górce. Na miejsce starej, drewnianej wieży, rozebranej kilka lat temu, powstała nowa konstrukcja o wysokości ok. 16 m. Z górnego podestu widokowego na wysokości 11 m rozciąga się piękny widok na nadwarciańskie łąki i rozlewiska. Pod wieżą znajdują się również parking, toalety i miejsce wypoczynkowe z ławkami i stołami. Tu można sobie zrobić świetny przystanek podczas zwiedzania.

Wieża i towarzysząca jej mała architektura nawiązują stylem do budowli szachulcowych, czyli tradycyjnej formy budownictwa powszechnej niegdyś w rejonie Ujścia Warty.

Drugi nowy obiekt znajduje się w północnej części parku. To ścieżka spacerowa, która łączy Wał Północny z jedną z udostępnionych do ruchu turystycznego dróg: Bobrową Drogą. Ścieżka składa się z trzech odcinków, różnych pod względem nawierzchni. Prosto z Wału Północnego wchodzi się na drewnianą kładkę, która prowadzi wzdłuż torfianki. Następnie ścieżka prowadzi gruntową drogą, zaś ostatni odcinek to droga wewnętrzna prowadząca przez podmokłą łąkę. Na tych, którym uda się pokonać drogę przez łąkę, czeka wieża widokowa przy Bobrowej Drodze. Jeśli poziom wody na łące uniemożliwia przejście, można wybrać trasę alternatywną, tzw. Drogę Środkową. Ścieżka zarówno umożliwia kilkukilometrowy spacer w formie pętli, jak i obserwację ptaków łąk i trzcinowisk. W okolicach ścieżki można spotkać np. łabędzie, rokitniczki, wodniki, podróżniczki, skowronki, kszyki, gąsiorki czy patrolujące teren z nieba bieliki i myszołowy.

Materiały PNUW

Wieża na Czarnowskiej Gorce oraz ścieżka spacerowa na Polderze Północnym zostały zbudowane dzięki dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Cała inwestycja kosztowała ponad 706 tys. zł, z tego dotacja unijna wyniosła ponad 600 tys. zł.

Na podstawie materiałów prasowych PN „Ujście Warty”.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem