Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegorocznym obchodom Dnia Europy towarzyszy hasło „Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego”. 9 maja o godzinie 9.00 w Logenhaus Europejskiego Uniwersytetu Viadrina odbędzie się uroczysta inauguracja połączona z symulacją posiedzenia Parlamentu Europejskiego. W role europosłów wcieli się 100 uczniów z Niemiec i Polski, m.in. z Seelow, Beeskow, Fürstenwalde, Cybinki, Zielonej Góry, Nowej Soli, Kłodawy i Dwumiasta, którzy rozmawiać będą o przyszłości Unii Europejskiej.

W inauguracji wezmą udział: Markus Derling, burmistrz Frankfurtu ds. rozwoju miejskiego, budowanictwa, ochrony środowiska i kultury, Roman Siemiński, zastępca burmistrza Słubic, sekretarz stanu Martin Gorholt, pełnomocnik Brandenburgii ds. stosunków międzynarodowych, oraz przedstawiciele województwa lubuskiego.

Most graniczny w SłubicachMost graniczny w Słubicach KAMIL SIAŁKOWSKI

Tego dnia po obu stronach Odry odbywać się będą warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, a także spotkania i dyskusje dla dorosłych. Mieszkańców zapraszamy m.in. na plac Mostowy (Brückenplatz) we Frankfurcie nad Odrą, gdzie po południu będą występy taneczne oraz warsztaty interaktywne. Od 17 będzie tam można wziąć udział w dyskusji, z udziałem m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych o „Europejskiej rzeczywistości w Dwumieście – wyzwaniach w regionie przygranicznym".

W godz. 16-18 biblioteka miejska w Słubicach organizuje warsztaty pt. „Polski folklor", podczas których uczestnicy tworzyć będą papierowe torby w stylu folk.

O godz. 17 Europejskie Centrum Ekumeniczne z Frankfurtu wspólnie ze Studenckim Centrum Parakletos zaprasza do udziału w spotkaniu „Rozmowa na granicy: polsko-niemieckie pogranicze jako ogród miłosierdzia" z udziałem protestantów i katolików, m.in. Martina Herchego z Görlitz i rektora seminarium duchownego w Paradyżu prof. Dariusza Mazurkiewicza.

O godz. 19 Brandenburskie Muzeum Krajowe Sztuki Nowoczesnej zaprasza na odczyt sceniczny i debatę na temat sztuki teatralnej Petera Weissa „Marat/Sade".

Wiele atrakcji czeka też młodzież i studentów. Nowoczesny teatr Oderland, z udziałem polsko-niemieckiej grupy tanecznej, zaprezentuje sztukę „SWAWOLA/Übermut", a w Verbündungshaus fforst odbędzie się finałowa runda konkursu filmowego Smartphone o życiu w Dwumieście oraz otwarcie wystawy i wykład na temat historii Słubic i Frankfurtu nad Odrą.

Tegoroczne obchody Dnia Europy zakończą koncert „Piefke trifft Jazz" oraz transgraniczny event „Europa open End".

Patronat nad Dniem Europy objęli: marszałek województwa lubuskiego, wojewoda lubuski oraz premier Brandenburgii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.