Szukasz ciekawego wydarzenia sportowego, innego od tych, które możemy w Gorzowie oglądać codziennie? W sobotę i niedzielę juniorzy starsi walczą w naszym mieście o medale mistrzostw kraju w unihokeju. W finałach jest także nasza drużyna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak czytamy w Wikipedii, unihokej (zwany również floorballem) to dyscyplina sportowa, której utworzenie przypisywane jest Szwedom. Unihokej najłatwiej porównać do hokeja na lodzie, ale w mniej brutalnej formie oraz bez łyżew bądź krążka.

Zawodnicy występują w strojach sportowych i posługują się wykonanymi z tworzywa sztucznego kijami. Dopuszczalne jest, aby zawodnicy rozgrywający używali ochraniaczy oraz okularów ochronnych. Bramkarze wyposażeni są w specjalne stroje oraz kaski ochronne, które mają za zadanie zapewnić im bezpieczeństwo podczas gry i ułatwić interwencje. Sport ten jest szczególnie popularny w Szwecji, Finlandii, Szwajcarii oraz w kilku innych krajach, takich jak Norwegia, Polska czy Czechy. Poza Europą unihokej systematycznie zwiększa swoją popularność m.in. w Kanadzie, Singapurze, Japonii, Australii oraz Stanach Zjednoczonych.

W naszym kraju najlepsze są kobiety z Olimpii Osowa, a wśród mężczyzn Górale Nowy Targ. W ekstraklasie panów w sezonie 2017/2018 brało udział 12 drużyn. Gorzów nie ma w niej przedstawiciela, za to są dwie ekipy z południa województwa lubuskiego – szósty w Polsce Fenomen Babimost oraz jedenasty Prus Żary. W ostatnich finałach mistrzostwach świata w 2016 r. Biało-Czerwoni zajęli 13. miejsce.

Do najlepszej czwórki mistrzostw Polski juniorów starszych – przez cały sezon walczyło 10 zespołów – zakwalifikowały się dwie lubuskie ekipy: I LO Floorball Gorzów i Fenomen Babimost. W sobotnie popołudnie w hali pierwszego ogólniaka przy ul. Puszkina 31 odbędą się mecze półfinałowe, a w niedzielę o poszczególne miejsca.

PROGRAM FINAŁU:

sobota 28 kwietnia

godz. 16 – ULKS Józefina – UKS Fenomen Babimost

godz. 17.45 – rozpoczęcie mistrzostw

godz. 19 – ULKS Olimpia Łochów – I LO Floorball Gorzów

niedziela 29 kwietnia

godz. 10 – mecz o 3. miejsce

godz. 13 – mecz o 1. miejsce

godz. 14.45 – zakończenie mistrzostw, wręczenie nagród

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej