Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wczoraj pojawił się skład reprezentacji Polski na pojedynek z Australijczykami w Pile. Najsilniejszy z możliwych. Trener kadry Marek Cieślak musi w najbliższym czasie dokonać selekcji zawodników na parowe zmagania w Speedway of Nation (zastąpiły Drużynowy Puchar Świata).

Od razu usłyszeliśmy, że nieaktualna jest nowa data 15. Memoriału Edwarda Jancarza w Gorzowie. W tym roku turniej poświęcony legendzie ze Stali na razie nie ma szczęścia. 1 kwietnia zmagania żużlowców storpedowała pogoda. A teraz? Prezes gorzowskiego klubu Ireneusz Maciej Zmora utrzymuje, że wcale nie pilski mecz Polaków, ale... press day przed ligą w Szwecji. Najlepsi nasi żużlowcy (także Australijczycy) nie pojadą jednak do Szwecji czy Gorzowa, tylko na świetnie zapowiadające się zmagania w Pile. Memoriał znów trzeba było przełożyć. Nie mogło być inaczej, gdy na jego liście startowej mieliśmy aż pięciu z sześciu biało-czerwonych (bez Macieja Janowskiego), których powołał Cieślak.

Kiedy memoriał w Gorzowie? W Boże Ciało, w czwartek 31 maja.

Spotkanie w Pile będzie trzecią potyczką pomiędzy obiema reprezentacjami w ostatnich latach. W 2014 r. Polacy pokonali zawodników Marka Lemona 54:39. W poprzednim sezonie obie reprezentacje spotkały się w Krakowie. Kibice byli świadkami kolejnego zwycięstwa biało-czerwonych, tym razem w stosunku 49:41.

Majowa potyczka będzie pierwszym meczem żużlowej reprezentacji Polski w tym sezonie.

  • 9. Jarosław Hampel (Unia Leszno)
  • 10. Przemysław Pawlicki (GKM Grudziądz)
  • 11. Patryk Dudek (Falubaz Zielona Góra)
  • 12. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów)
  • 13. Maciej Janowski (Sparta Wrocław)
  • 14. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)

Skład reprezentacji Australii poznamy niebawem. Swoją obecność potwierdził już m.in. aktualny mistrz świata Jason Doyle.

Zawody parowe Speedway of Nations, które zastąpiły Drużynowy Puchar Świata, odbędą się na początku czerwca. Dwa finałowe turnieje zobaczymy we Wrocławiu.

MONSTER ENERGY FIM SPEEDWAY OF NATIONS 2018:

  • sobota 2 czerwca, Teterow (Niemcy), pierwszy półfinał: Niemcy, Dania, Rosja, Słowacja, USA, Słowenia, Łotwa;
  • wtorek 5 czerwca, Manchester (Wielka Brytania), drugi półfinał: Wielka Brytania, Szwecja, Czechy, Francja, Włochy, Australia, Finlandia;
  • 8 i 9 czerwca, Wrocław, dwa dni finałowe: Polska oraz po trzy najlepsze ekipy z obu półfinałów.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.