Łączy ich rok urodzenia - 1997. Zawsze będziemy interesować się tym, czego dokonali, bo w ten sposób choć na chwilę wielką piłkę nożną ściągamy do naszego miasta. Za nami ważny weekend dla Pauliny Dudek i Dawida Kownackiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Kownaś” 21 lat skończył 14 marca. Mniej więcej rok temu znalazł się na liście 98 nominowanych do nagrody Złotego Chłopca, przyznawanej przez dziennikarzy najlepszemu piłkarzowi do lat 21 grającemu w Europie. Kilka miesięcy później zadebiutował we włoskiej Sampdorii, 21 października strzelił pierwszego gola w Serie A. Kolejna ważna data do zapamiętania to 23 marca 2018 r. Debiut w pierwszej reprezentacji Polski. Nasz zespół przegrał z Nigerią 0:1, a Dawid Kownacki w 72. minucie został zmieniony przez Arkadiusza Milika.

Gdzie szukać jego związków z Gorzowem? Tu się urodził, bardzo szybko zaczął kopać w piłkę, na początku jego kariery widnieje Stilon Gorzów. Tomek Grabowski, czyli ten, który o stilonowskiej historii wie wszystko, wygrzebał „Nasz Stilon” nr 7, 29.05.2004.

Ośmioletni Kownacki z bliskimi wyjechał do Poznania i na piłkarza z prawdziwego zdarzenia wychował się w Lechu. Właśnie temu klubowi zawdzięcza bardzo dużo. Tam w 2013 r. zadebiutował w ekstraklasie.

– O Gorzowie jednak nie zapomniałem. Mam tu wielu znajomych. Kibicuję też żużlowcom Stali, jak tylko mogę, staram się oglądać mecze tej drużyny na żywo – mówił Kownacki.

Wiadomo, że Dawid na razie nie zaliczy drugiej przygody z kadrą i nie zagra we wtorek z Koreą Południową. Decyzją Adama Nawałki 21-letni napastnik dołączył do kadry młodzieżowej, która także we wtorek ma do wygrania mecz eliminacji mistrzostw Europy z Litwą.

Pierwszy krok Pauliny w PSG

To ona przypomina nam, że piłka nożna w Gorzowie była też kobietą. Paulina Dudek 21 lat skończy 16 czerwca. Do gorzowskiej drużyny trafiła z siostrą Joanną ze Słubic. W Stilonie zadebiutowała w ekstraklasie, w 2013 r. w finale mistrzostw Europy U17 Polki pokonały faworyzowane Szwedki 1:0, a 16-letnia Dudek poprowadziła polską drużynę jako kapitan.

Na początku obecnego roku wybuchła bomba: Dudek podpisuje kontrakt z Paris Saint-Germain! Przeszła tam z Medyka Konin.

– Dołączenie do PSG w tak młodym wieku to prawdziwa duma – przyznała zawodniczka zaraz po podpisaniu kontraktu. – Przecież to jeden z najlepszych europejskich zespołów. Będę ciężko pracować, aby zasłużyć sobie na miejsce w składzie.

Dziś Dudek debiut w PSG ma już za sobą, na razie w meczu Pucharu Francji. Trzymamy kciuki za jej wielkie mecze w klubie, reprezentacji. Spełnienie wszelkich sportowych marzeń, występ na mistrzostwach świata. Piłkarskie kariery Pauliny i Dawida zawsze będą dla nas szczególne, bo odnajdujemy w nich nasz gorzowski ślad, choć przecież w Gorzowie futbol nie ma szczęścia. Może jeszcze kiedyś to się zmieni za sprawą następców Kownackiego i Dudek?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej