Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Kolejnym krokiem będzie projekt i pozwolenie na budowę, ale ta dzisiejsza decyzja daje zielone światło dla inwestycji. To bardzo ważna decyzja, bo Gorzów zyska bardzo ważny obiekt – mówi prezydent Jacek Wójcicki.

Jesienią ubiegłego roku zarząd TVP zdecydował, że budowane będą siedziby ośrodków regionalnych w Kielcach, Olsztynie, Gdańsku i w Gorzowie. Interwencja minister Elżbiety Rafalskiej przyspieszyła nieco plany dotyczące rozpoczęcia inwestycji w Gorzowie. – Pierwotnie zakładano, że inwestycja będzie realizowana w latach 2020–21, a teraz zostanie przeznaczone 200 tys. zł na plany. W roku 2019 byłaby więc przerwa. Zależało nam jednak, aby tej przerwy nie było. Ta działka dziczeje już od ponad 10 lat, a miasto przekazało ją licząc, że ośrodek powstanie szybciej – tłumaczy minister Rafalska.

Atrakcyjną nieruchomość przy ul. Piłsudskiego w Gorzowie TVP SA dostała w 2006 r. Działka pod budowę nowej siedziby została przekazana za 7 tys. zł (1 proc. wartości). Ta nieruchomość miała być kartą przetargową w utrzymaniu siedziby w Gorzowie. Budynek nie stanął do dziś, a na oddanym telewizji wtedy terenie zdążyły już wyrosnąć drzewa.

Tymczasem minął 10-letni okres karencji i TVP SA mogła sprzedać działkę komercyjnie, nie tracąc bonifikaty. Miasto starało się odzyskać nieruchomość lub przyblokować możliwość sprzedaży zmianą planu zagospodarowania. Proponowano też inne rozwiązania, np. ulokowanie ośrodka w prywatnym budynku przy Warszawskiej.

Działka przy ul. Piłsudskiego, gdzie powstanie regionalny ośrodek TVP GorzówDziałka przy ul. Piłsudskiego, gdzie powstanie regionalny ośrodek TVP Gorzów Fot. Dariusz Barański

Ostatecznie telewizja postanowiła inwestować w nowy budynek przy ul. Piłsudskiego. – Zarząd zdecydował się zacząć inwestycję równocześnie z priorytetowym ośrodkiem w Kielcach. Dlatego ważne było uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Zielone światło jest, decyzja zarządu podjęta i skierowana do Rady Nadzorczej TVP. Lada moment oczekujemy pozytywnego rozstrzygnięcia – mówi dyrektor TVP Gorzów Wlkp. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to pierwsze prace powinny rozpocząć się na przełomie 2018 i 2019 r. Jak będzie wyglądał ośrodek?

– To bliźniacza koncepcja dla Kielc i Gorzowa. Budynek będzie trzykondygnacyjny, czyli poziomy 0, 1 i 2. Na dwóch pierwszych poziomach będą dwa studia, a na dachu niewielkie studio plenerowe. Taka jest specyfika telewizji. Aby dobrze stworzyć przestrzeń i oświetlenie w studiu, reflektory muszą być odpowiednio wysoko zawieszone. Teraz mamy najniższe sufity w Polsce, 2,70 m to przecież poziom zwykłego biura. W nowym budynku będzie to 7 m, czyli standard. Będzie też zaplecze, miejsce na scenografię, na nasz wóz, który dziś jest garażowany osobno – mówi dyr. Jałowy.

Budynek będzie miał ok. 2 tys. powierzchni użytkowej, będzie też 40 miejsc parkingowych. Jałowy liczy, że ośrodek powstanie w ciągu trzech lat. Dziś redakcja TVP Gorzów mieści się na jednym piętrze biurowca Watrala na gorzowskim Górczynie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.