W sobotę w Drezdenku szczególny koncert. To jubileuszowe spotkanie znakomitego pianisty Piotra Szychowskiego z publicznością, który właśnie tu będzie obchodził 20-lecie swojej pracy artystycznej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Piotra Szychowskiego usłyszałem po raz pierwszy osiem lat temu. Grał w Drezdenku sonaty Beethovena. Po tym koncercie długo nie mogłem ochłonąć. Cały czas brzmiały mi te sonaty. Potem znów artysta zagrał u nas utwory Chopina i znów to samo uczucie. Muzyka grana przez Piotra Szychowskiego na długo pozostawała we mnie. Gdzieś dwa lata temu podzieliłem się tym odczuciem z jedną z pianistek. Ta odpowiedziała: „bo jego gra jest z innej planety”. To prawda. Piotr Szychowski swoją grą pozostawia ślad na długi, długi czas. Gdy siada przed fortepianem, zaczyna… śpiewać – mówi Wiesław Pietruszak, organizator corocznych Letnich Spotkań Kameralnych.

Na spotkanie z pianistą pochodzącym z Wrocławia, a pracującym i mieszkającym aktualnie w Poznaniu, Stowarzyszenie Sauerianum zaprasza w sobotę 17 marca o godz. 17 do Centrum Promocji Kultury w Drezdenku. Koncert odbędzie się z okazji 20-lecia pracy artystycznej Piotra Szychowskiego. A to oznacza, że tonacja spotkania z artystą będzie lekka i przyjemna. Będzie rozmowa z artystą, muzyczne anegdoty, a przede wszystkim wybrzmią najpiękniejsze przeboje muzyki fortepianowej, operetkowej i skrzypcowej. Na skrzypcach zagra Celina Kotz. A w wykonaniu Weroniki Kujawy m.in. słynny walc Caton z opery „Casanowa” Ludomira Różyckiego, Konstantego Gorskiego „Dookoła ciebie taki maj” czy też aria Silvy z operetki „Księżniczka Czardasza”.

Celina Kotz gra  w Poznaniu 'hejnał ' na skrzypcach z okazji urodzin Wieniawskiego (2014 r.)
Celina Kotz gra w Poznaniu 'hejnał ' na skrzypcach z okazji urodzin Wieniawskiego (2014 r.)  Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Piotr Szychowski jest nie tylko pianistą, ale również wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. Oprócz mistrza posłuchamy więc także jego uczniów. Wystąpią Barbara Perzyńska i Bartłomiej Tabor.

Piotr Szychowski to laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Rzymie, Bukareszcie, Takasaki, Darmstadt, Ettlingen, Bydgoszczy, Łodzi i Warszawie. Zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonie Orchester Berlin, wykonując Koncert fortepianowy c-moll KV491 Mozarta. W lipcu 2010 roku wystąpił z José Carrerasem przed 10-tysięczną publicznością w Toruniu. Koncertuje w najbardziej prestiżowych salach Europy i świata, m.in. w Londynie (Purcell Room/Royal Festival Hall), Watykanie, Moskwie, Edynburgu, Budapeszcie, Bukareszcie (Ateneul Roman), a także Szanghaju, Bejrucie, filharmoniach narodowych w Sofii, Murmańsku, Krasnodarze, Podgoricy oraz Warszawie. Występował na prestiżowych festiwalach pianistycznych w Berlinie, Rzymie, Dusznikach-Zdroju, Warszawie i in. Wiosną 2012 roku odbył tournee koncertowe na Ukrainie (Filharmonia Narodowa w Kijowie, filharmonie w Charkowie i Doniecku), a także wystąpił z recitalem fortepianowym w filharmonii w Liverpoolu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Dalsze studia pianistyczne odbył pod kierunkiem prof. Rainera Beckera w Universität der Künste w Berlinie, gdzie dyplom uzyskał w 2013). W 2017 stopień doktora habilitowanego sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie obecnie prowadzi klasę fortepianu.

Koncert na 20-lecie pracy artystycznej Piotra Szychowskiego w sobotę, 17 marca, o godz. 17 w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, ul. Niepodległości 28.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem