Cykl obrazów pt. "Camino" poświęcony jest ludziom młodym, ich "wędrówce" w miejskich labiryntach. Wernisaż wystawy Marii Wollenberg-Kluza z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy twórczej w sobotę w gorzowskim klubie "Jedynka".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Maria Wollenberg-Kluza urodziła się w 1945 roku w Puławach. Jej ojciec, także malarz, Piotr Wollenberg opracowywał plany rekonstrukcji zabytkowych kamieniczek lubelskiego Starego Miasta. W latach 1967-73 artystka studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Urządziła ponad 130 wystaw w kraju i za granicą.

Artystka jest prekursorką malarstwa refleksyjnego, wywodzącego się i nawiązującego do polskiego koloryzmu i symbolizmu. W twórczości Wollenberg-Kluzy pojawiają się wątki poświęcone muzyce, literaturze, historii i religii.

"Obrazy Marii Wollenberg-Kluza wzbudzają w oglądających emocje, nikt nie przechodzi obok nich obojętnie. I nie ma znaczenia, czy są to emocje pozytywne, czy też negatywne. Liczy się przede wszystkim to, że jest to malarstwo zmuszające widza do zatrzymania i chwili refleksji" - napisał w recenzji Lechosław Lameński, historyk sztuki.

Maria Wollenberg-Kluza maluje wyłącznie farbami olejnymi, chociaż w swoim dorobku artystka ma też kompozycje wykonane pastelami. Sama osobowość twórcza malarki z Puław jest i była źródłem inspiracji dla wielu współczesnych pisarzy takich jak: Zbigniew Jerzyna, Piotr Kuncewicz i Wojciech Siemion.

DARIUSZ BARAŃSKI

Cykl obrazów pt. „Camino” poświęcony jest ludziom młodym, ich „wędrówce” w miejskich labiryntach. Są to ludzie poszukujący, nierzadko wątpiący, bywa, że osaczeni, przytłoczeni, a nawet zagubieni, jednak z natury energiczni i pełni nadziei. – Starałam się pokazać w obrazach, że nawet na pozór w sytuacjach bez wyjścia zawsze można odnaleźć cel. Trzeba podjąć samodzielnie decyzję i dokonać wyboru drogi wyjścia. To jest to ich życiowe „camino” – mówiła autorka o przesłaniu tych obrazów. We wszystkich dużą rolę odgrywa światło – symbol nadziei i celu.

Wystawa jest objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.

Otwarcie wystawy w sobotę, 10 marca, o godz. 16, Klub Kultury MCK „Jedynka”, ul. Chrobrego 9 w Gorzowie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem