Do rywalizacji w MP w szachach szybkich zgłosiło ponad 300 chętnych, bez podziału na kobiety i mężczyzn. Była okazja do zmierzenia się z zawodnikami z rankingiem ponad 2700 – Radosławem Wojtaszkiem czy Janem Krzysztofem Dudą, a także z innymi polskimi szachistami z kadry narodowej.

Ostatecznie Duda – numer jeden turnieju mistrzowskiego w Zgierzu – zajął dziewiąte miejsce, a Wojtaszek skończył na ósmym miejscu. Pogodził wszystkich Kacper Piorun z Klubu Szachowego Stilon Gorzów (ranking 2607). Aktualny indywidualny mistrz Polski seniorów i srebrny medalista ze stilonowską drużyną w ekstralidze szachowej 2017 ma kolejne ważne złoto.

W szachach szybkich wszystko rozstrzyga się w parę godzin, każdy ze startujących rozgrywał dziewięć pojedynków. Piorun zaczynał od gracza z numerem 175, ale miał również w swojej rozpisce trzech zawodników z czołowej dziesiątki. Zremisował tylko z Łukaszem Butkiewiczem (Biały Król Wisznia Mała), a pozostałe partie zwyciężył. Dwie ostatnie rundy zadecydowały o mistrzostwie kraju. Piorun pokonał w nich Wojtaszka oraz Aleksandra Miśtę z Miedzi Legnica. Ten ostatni był szczególnie niepocieszony, bo po porażce z szachistą Stilonu spadł na czwarte miejsce, poza podium.

Miśta nie wyjeżdżał jednak ze Zgierza nieszczęśliwy, bo dzień wcześniej wygrał z Miedzią drużynowe mistrzostwa Polski w szachach szybkich. Stilonowcy, którzy mieli w składzie oprócz Pioruna także Bartłomieja Heberlę, Marcela Kanarka i Klaudię Wiśniowską, zajęli czwartą pozycję. Medal przegraliśmy jedynie małymi punktami.