W Gorzowie podsumowali zbiórkę dla poszkodowanego żużlowca, który w przeszłości był zawodnikiem Stali. Na specjalnym balu charytatywnym, a także podczas licytacji, po odliczeniu kosztów, dla Tomasza Golloba zostało ponad 550 tys. zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To wielka sprawa, jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy dołożyli choćby najmniejszą cegiełkę do pomocy dla Tomka – powiedział prezes Stali Ireneusz Maciej Zmora. – Łącznie zebraliśmy 635 656,55 zł, koszty balu to 76 660,74 zł, a wynik netto 558 995,81 zł. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na konto fundacji Polskiego Związku Motorowego i będą dedykowane wyłącznie Tomaszowi Gollobowi.

Najlepszy polski żużlowiec w historii ścigał się dla Stali w latach 2008-2012, w tym czasie zdobył trzy medale indywidualnych mistrzostw świata. Złoto wywalczył w 2010 r. Właśnie w gorzowskich barwach sięgnął po najcenniejsze żużlowe trofeum jako drugi Polak w historii. W kwietniu ubiegłego roku uległ tragicznemu wypadkowi na motocrossie, niestety stracił władzę w nogach. Od tego momentu toczy bardzo trudną walkę o powrót do sprawności, do normalnego życia.

Aktualnie Tomasz Gollob przebywa w Chinach, w klinice w Nanning. Na początku chińscy lekarze oceniali, że pierwsze objawy poprawy mogą się pojawić po dwóch tygodniach. Nic takiego nie nastąpiło. Po kolejnym tygodniu były mistrz świata na żużlu poczuł jednak ukłucie igłą w prawą nogę. Według Adama Zaborowskiego, ordynatora oddziału neurochirurgii szpitala w Grudziądzu, który towarzyszył Gollobowi w podróży do Chin, nie należy jednak popadać w hurraoptymizm. Jego zdaniem to może być nieświadomy odruch.

Leczenie jednak nadal trwa i należy mieć nadzieję na poprawę. Akupunktura i chińskie specyfiki ziołowe mają przede wszystkim doprowadzić do zmniejszenia bólów spastycznych, które dręczą Golloba po uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Dzięki temu można będzie podawać mniej silnych leków przeciwbólowych niekorzystnie wpływających na proces rehabilitacji i samego leczenia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej