Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co trzeba zrobić? Pomysły zgłaszamy przez wypełnienie papierowego lub elektronicznego formularza i dołączenie listy poparcia z podpisami 20 gorzowian. W tym roku nie ma już zgłaszania pomysłów podczas spotkań dyskusyjnych. Formularze papierowe są dostępne w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. przy ul. Sikorskiego 3-4 oraz do pobrania ze stron: www.gorzow.pl oraz www.gorzow.wybiera.pl Ponadto na stronie www.gorzow.wybiera.pl została uruchomiona elektroniczna wersja formularza.

Wypełniony formularz razem z listą poparcia trzeba złożyć do 2 marca w kancelarii ogólnej urzędu, ewentualnie wysłać w tym terminie ich skan na adres e-mail lub wypełnić elektroniczny formularz na stronie internetowej www.gorzow.wybiera.pl, dołączając skan listy poparcia.

Na tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego przeznaczono rekordową kwotę – 6.180.000 zł. Za rok zapewne kwota nie będzie mniejsza. Swoje pomysły gorzowianie zgłaszają w trzech kategoriach: ogólnomiejskiej, oświatowej i rejonowej. Koszt realizacji takiego przedsięwzięcia nie może przekroczyć kwoty maksymalnej, która w przypadku zadania ogólnomiejskiego (inwestycja, remont) wynosi 556.200 zł, zadania ogólnomiejskiego „miękkiego” (wydarzenie kulturalne, społeczne, sportowe) 61.800 zł, zadania oświatowego 1.236.000 zł (jest to cała kwota przeznaczona na kategorię oświatową) oraz zadania rejonowego 370.800 zł.

Weryfikacja zgłoszonych pomysłów została zaplanowana na marzec i kwiecień, a ogłoszenie listy pozytywnie zaopiniowanych projektów na początek maja. Spotkania dyskusyjne, na których mieszkańcy będą decydowali o wyborze do realizacji pozytywnie zaopiniowanych zadań bez głosowania lub o poddaniu ich pod powszechne głosowanie, odbędą się od 15 maja do 21 czerwca br.

Natomiast we wrześniu (10-23 września) odbędzie się głosowanie w ramach kategorii ogólnomiejskiej oraz w przypadku rejonów, które podjęły taką decyzję. Liczenie głosów zaplanowano na 24 września, a wyniki poznamy na początku października. Potem przewidziane są też podsumowania całego procesu wyboru zadań i spotkania z mieszkańcami.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz pomysł może być zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego – regulamin oraz wszelkie potrzebne informacje odnajdziemy na stronach internetowych: w zakładce Dialog Społeczny, oraz na Facebooku – na profilu Przystań na konsultacje. Możemy także zadzwonić pod nr tel. 95 7355 591 lub skontaktować się mailowo: budzetobywatelski@um.gorzow.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.