Przy zainwestowaniu odpowiednich środków, w ciągu sześciu lat liczba 600 tys. pasażerów w porcie w Babimoście nie będzie abstrakcyjna - twierdzi Jacek Plis, doradca marszałka lubuskiego ds. lotniskowych. Jest nowy raport.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do marszałka lubuskiego trafił już „Program i plan działań intensyfikacji przewozów pasażerskich z Portu Lotniczego Zielona Góra Babimost”. Opracowały go węgierska firma Welow Aviation Consulting (związana z węgierskimi liniami Wizz Air) i polska grupa doradcza Otawa z Katowic. Raport kosztował 425 tys. zł. Ankieterzy przepytali blisko 2,5 tys. mieszkańców, przede wszystkim woj. lubuskiego, oraz 300 firm w regionie.

Statystyki lubuskiego pasażera

Z raportu wynika, że:

– 64 proc. badanych nie korzystało wcale z lotniska z Babimoście

– 60 proc. planuje korzystać

– 66 proc. firm nie korzystało,

– 69 proc. chce korzystać

– 63 proc. badanych Lubuszan popiera rozwój portu w Babimoście.

Na ankiety odpowiedziała co trzecia lubuska gmina. Ponad połowa z nich uważa, że rozwój portu wpłynie pozytywnie na ich rozwój, atrakcyjność gospodarczą i zwiększy się dostępność transportowa.

Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. Przedstawiciele firmy Otawa w Urzędzie Marszałkowskim i Jacek Plis (pierwszy z prawej), doradca marszałka lubuskiego ds. lotniskowych
Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. Przedstawiciele firmy Otawa w Urzędzie Marszałkowskim i Jacek Plis (pierwszy z prawej), doradca marszałka lubuskiego ds. lotniskowych  Fot. Artur Łukasiewicz

Lubuszanie, którzy latają, najczęściej korzystali z portów w Poznaniu (42 proc.), Wrocławiu (22 proc.) i Berlinie (16 proc.). Z zagranicznych kierunków najczęściej wybierają Wielką Brytanię, Niemcy, Hiszpanię i Włochy. Z polskich miast natomiast Warszawę, Kraków, Poznań i Gdańsk, – Wybierając ofertę portu, mieszkańcy kierują się głównie: miejscem docelowym, dostępnością do lotniska, praktycznością, a nie luksusem. Drugorzędną role odgrywa cena – mówi marszałek Elżbieta Polak. – Nasz Babimost spełnia już warunki funkcjonalności. Gorzej jest z dojazdem. Budowa obwodnicy do portu na pewno ją poprawi.

Ankieterzy sondowali również wejścia na rynek brytyjski. Wyspiarze należą do najbardziej „oblatanych” nacji w Europie. Nie bez znaczenia jest także milionowa Polonia. Brytyjczycy – wynika z badań – kojarzą Lubuskie i Zieloną Górę z bogatymi walorami przyrodniczymi (aż 84 proc.). Uważają też region za dobre miejsce na wypad wakacyjny. A Brytyjczycy cenią turystykę weekendową.

Turystyka, nowa droga Babimostu?

Lotnisko Zielona Góra-Babimost w minionym roku obsłużyło 17,7 tys. pasażerów. To najlepszy wynik od momentu jego powstania. – W 2017 r. doszło do zmiany jakościowej. Wrócił LOT, a to kotwica, gwarant rozpoznawalności portu w siatce połączeń – mówi Jacek Plis, doradca marszałka lubuskiego ds. lotniskowych.

Port lotniczy w Babimoście
Port lotniczy w Babimoście  Fot. Władysław Czulak/Agencja Wyborcza.pl

Jego zdaniem Babimost musi znaleźć własną drogę. I nie da jej niewielki potencjał demograficzny regionu, o wiele mniejszy niż Wielkopolski czy Dolnego Śląska. Może być nią wypromowanie najlepszych stron turystycznych regionu. To turyści mogą napędzać rozwój. Mieliby do wyboru np. zwiedzanie Żagania, parków narodowych w ujściu Warty czy nad Drawą, park Mużakowski – dodaje Plis. Nie ukrywa, że ten rodzaj promocji wymaga pieniędzy – marszałka, miast, gmin i firm. Program musi uwzględniać obecność w Babimoście tanich linii lotniczych.

– Przy zainwestowaniu odpowiednich środków, w ciągu sześciu lat liczba 600 tys. pasażerów w porcie w Babimoście nie będzie wcale abstrakcyjna – twierdzi Jacek Plis.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rekordowy rok lotniska w Babimoście

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To jest jakis ku..a żart. 425 tys. zl w błoto. Te cale smieszne "lotnisko" to jest też w ogóle żart. I sprawa dla prokuratury za kompletne marnotrawienie publicznych pieniedzy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Któryż to już "optymistyczny raport"?
  Bop to, że również i on ma zero szans przełożyć się na rzeczywistość, jest jasne, jak słońce.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  600000.... Mądrego doradcy to i miło posłuchać....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0