Gospodynie były znakomite w drugiej kwarcie? My odpowiedzieliśmy jeszcze lepszą grą w trzeciej części tego spotkania. Koszykarki AZS AJP Gorzów wygrywają na wyjeździe z AZS Poznań 97:80.

W początkowych fragmentach tego spotkania z poznaniankami zaczęło nam się kojarzyć jedno słowo: fantazja. Dużo radosnej obrony, atak bez konkretnego planu, a jednak kosze wpadały i w akademickich derbach wynik cały czas kręcił się wokół remisu. Nasze koszykarki miały bardzo dużo łatwych pozycji do rzutu, też zamieniały je na punkty. Nie spodziewały się, że za chwilę będą w dużych opałach.

Drugą kwartę przegraliśmy 16:26, było nawet 44:30 dla AZS Poznań. Co się stało? Z równowagi wyprowadziła nas obrona strefowa gospodyń, a po drugiej stronie boiska mieliśmy olbrzymie problemy z Jazmine Davis. 24-letnia Amerykanka gra może na jedynce, ale na pewno nie nazwiemy jej rozgrywającą. Za to kończenie akcji pod siebie, ciąg na kosz, ma naprawdę niezły. Dziś do dłuższej przerwy. W tym czasie rzuciła aż 20 pkt. W jednym fragmencie swoimi kozłami „połamała kostki” Julii Rytsikawej, w innym na raz oszukała Paulinę Misiek i Carolyn Swords.

Aby to wygrać, też potrzebowaliśmy nawet więcej niż odrobiny szaleństwa i taka była trzecia kwarta. Błyskawiczne przejście do ataku, aby obrony nie dało się ustawić, proste akcje, szybkie decyzje. Trójka za trójką, wygrana 33:12. Łącznie w całym spotkaniu aż 15 celnych rzutów za 3 pkt na 27 prób, genialna skuteczność niespełna 56 procent. Były pozycje, wypadało trafić i to nasze koszykarki robiły. W ten sposób rozstrzygnęły losy tego pojedynku. Nadal są niepokonane w konfrontacji z drużynami z miejsc 9.-13., a więc z tymi, które trzeba obowiązkowo ogrywać, aby coś w tym sezonie w Energa Basket Lidze Kobiet osiągnąć.

– To było nasze czwarte zwycięstwo z rzędu i szkoda, że teraz czeka nas krótka przerwa reprezentacyjna – powiedział trener AZS AJP Dariusz Maciejewski. – Oby taki festiwal skutecznych rzutów dystansowych trafiał nam się częściej – dodała Aleksandra Pawlak.

ENEA AZS POZNAŃ – INVESTINTHEWEST AZS AJP GORZÓW 80:97

KWARTY: 22:24, 26:16, 12:33, 20:24.

AZS P.: Davis 27 (3x3), Rymarenko 11 (1), Tunstull 9, Marciniak 6 (2), Stejskalova 4 oraz Woźniak 9, Bednarczyk 8 (2), Parzeńska 6, Niemojewska.

AZS AJP: Hurst 20 (4x3), Misiek 16 (2), Swords 16, Stelmach 3 (1), Szajtauer 2 oraz Rytsikawa 22 (4), Pawlak 18 (4), B. Jaworska, Prezelj.

WYNIKI Z 17. KOLEJKI:

Enea AZS Poznań – AZS AJP GORZÓW 80:97, JAS FBG Zagłębie Sosnowiec – Basket 90 Gdynia 70:98, CCC Polkowice – Artego Bydgoszcz 81:71, Ostrovia Ostrów Wlkp. – Wisła Can Pack Kraków 65:77, Energa Toruń – Ślęza Wrocław 72:49, Widzew Łódź – PGE MKK Siedlce po dogrywce 76:73. Pauzował AZS UMCS Lublin.