Miasto wybrało już inżyniera kontraktu, który w jego imieniu poprowadzi budowę Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. To gorzowska firma Euro Invest. Kolejny krok to rozpisanie przetargu na wykonawcę inwestycji. Jednak termin ukończenia do września 2019 r. wydaje się już mało realny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– To ważna umowa, nasz flagowy projekt – mówił prezydent Jacek Wójcicki podczas podpisania umowy z inżynierem kontraktu na realizację Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej. – Zyskujemy ogromne wsparcie i solidnego partnera. To gorzowska firma z dużym doświadczeniem to w projektach unijnych, w realizacji obiektów. Przed firmą jest teraz dużo pracy. Trzeba zweryfikować dokumentację, przygotować zadanie do przetargu, doprowadzić do wyboru wykonawcy i współpracować już podczas realizacji – dodał.

Tak będzie wyglądał dawny szpital przy Warszawskiej. Podoba się?

Koncepcja Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu
Koncepcja Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu  Pracownia Projektowa Portal

Inżynierem kontraktu zostało Zachodnie Centrum Konsultingowe Euro Invest. – Dla nas to zadanie prestiżowe i duże wyzwanie. Nie tylko zawodowe, ale także emocjonalne, bo wiemy od jak dawna te budynki przy ul. Warszawskiej czekają na zagospodarowanie i są jakąś raną na ciele miasta. Dla nas to bardzo ważne, że wspólnie z władzami miasta będziemy się starali przywrócić je do aktywności, a zwłaszcza w tej tak ważnej i potrzebnej sferze, jak przygotowanie kadr dla gospodarki regionu – zaznaczył Jerzy Korolewicz, prezes Euro Investu.

Inżynier kontraktu, mówiąc najprościej, wspiera miasto w codziennej „opiece” nad inwestycją. – Do naszych zadań, poza bieżącym nadzorem w czasie realizacji i w okresie gwarancyjnym będzie wspieranie inwestora, czyli miasta we wszystkich kluczowych elementach zarządzania inwestycją. Począwszy od opiniowania dokumentacji, opiniowania procedur przetargowych na wybór o wykonawcy, zarządzania inwestycją, po podejmowanie działań w sytuacjach kryzysowych – wyjaśnia Jerzy Korolewicz.

Pracy jest dużo, bo inwestycja jest ogromna, ale też jest presja czasu. CEZiB ma – według dotychczasowych założeń – wystartować już od września 2019 r. Taki termin byłby do utrzymania jedynie w sytuacji, gdyby przetarg przebiegł bez żadnych problemów, od razu wybrano wykonawcę, nie było długotrwałych odwołań i kontroli Urzędu Zamówień Publicznych

– Znając sytuację na rynku wykonawców, mamy świadomość, że ten termin jest trudny. Dlatego negocjujemy z urzędem marszałkowskim zmianę terminu. Jaki będzie finał, przekonamy się w najbliższych tygodniach. Sytuacja na rynku przekłada się na procedury przetargowe i może się okazać, że będzie za mało czasu. Dlatego zabezpieczamy się i chcemy mieć go więcej, czy to będzie do połowy roku, czy do września 2020 r. Nie chodzi przecież o to, żeby wyznaczyć czas, który nie będzie realny i odwalić fuszerkę. Trzeba zrobić to porządnie. Wszystko będzie zależeć od tego, jak przebiegnie procedura przetargowa – tłumaczy prezydent

Przetarg na wykonawcę – to właśnie będzie kolejny krok do powstania CEZiB. Projekt już jest gotowy i został przekazany miastu. Teraz inżynier kontraktu ma za zadanie go sprawdzić, a potem przygotować przetarg.

Nie można jednak przewidzieć, czy wybór wykonawcy przebiegnie pomyślnie. – Przy pięciu obiektach, które mają powstać na tym terenie, jest to do zrealizowania pod warunkiem, że ma się ludzi. A to jest podstawowy problem dzisiaj: nie ma ludzi. Można prowadzić każdy obiekt niezależnie: budować halę, warsztaty, modernizować istniejące budynki, ale do tego są potrzebni pracownicy. Czy dziś jakiś wykonawca dysponuje takim potencjałem? Na prosty remont schodów przy ul. Matejki ogłaszamy po raz trzeci przetarg, bo nie ma kto tego zrobić. Obawiamy się więc, że jeśli damy zbyt krótki termin, to nikt nie złoży oferty. Nie możemy dać daty, która już na samym początku może stać się nierealna – tłumaczy wiceprezydent Agnieszka Surmacz.

Po miejscu, w którym powstanie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu oprowadzała opiekun projektu Agnieszka Beszczyńska (z prawej) z Wydziału Edukacji UM w Gorzowie
Po miejscu, w którym powstanie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu oprowadzała opiekun projektu Agnieszka Beszczyńska (z prawej) z Wydziału Edukacji UM w Gorzowie  FOT. KAMIL SIAŁKOWSKI

Marszałek i prezydent podpisują się pod projektem o kryptonimie CEZiB [ZDJĘCIA]

Na zatrudnienie inżyniera kontraktu Urząd Miasta przeznaczył 790 tysięcy złotych. Do przetargu zgłosiły się dwie gorzowskie firmy: Zachodnie Centrum Konsultingowe Euro INVEST z ofertą 749 070 zł oraz Komplet Inwest z ofertą 834 801 zł.

Urząd Miasta składając wniosek o dofinansowanie budowy Centrum Edukacji Zawodowej oszacował to zadanie na ok. 70,5 mln zł. Wartość dofinansowania to 28 879 108,42 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 (Oś Priorytetowa 9 „Infrastruktura społeczna” Działanie 9.3 „Rozwój infrastruktury edukacyjnej”, Poddziałanie 9.3.2 „Rozwój infrastruktury edukacyjnej – ZIT Gorzów Wlkp.”).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No , Panie Jurku co Wy tam w końcu zbudujecie ? Na zdjęciu jest Hala sportowa . A może to będzie tak jak kiedyś , Inwestor zaczął budować w Gorzowie sklep rowerowy a wyszedł mu dom weselny :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0