Do przetargu na remont i termomodernizację IV LO stanęły dwie firmy. Obie zaoferowały cenę wyższą o ponad milion od tej zaplanowanej na tę inwestycję przez miasto.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do takich informacji trzeba się już chyba przyzwyczaić. Ceny poszły znacznie w górę. Przetargi na roboty budowlane dzisiaj nie dają oszczędności. Jeśli miasto chce budować i remontować, musi niestety płacić więcej niż zakładano, planując inwestycję. Wczoraj było otwarcie ofert na przebudowę Kostrzyńskiej. Tam inwestycja duża i duże różnice – najtańsza oferta jest o 7 mln zł droższa od planu.

We wtorek otwarte zostały oferty firm w przetargu na remont i termomodernizację IV LO. I podobna sytuacja. Miasto przeznaczyło na inwestycję (dotowaną z tzw. unijnych ZIT-ów) niespełna 3,9 mln zł.

Do przetargu stanęły dwie lokalne firmy: Drew-Plast z Różanek, który wykonywał już remonty zabytkowych budynków w Gorzowie, m.in. bibliotecznej willi Lehmanna czy wnętrz teatru, oraz Tadbud z Kłodawy.

Ta pierwsza firma zaproponowała cenę ponad 4,98 mln zł, druga prawie 5,1 mln zł. Obie więc o ponad milion przekraczają plan miasta. I znów jest dylemat – dopłacić więcej, czy powtórzyć przetarg, co grozi przesunięciem terminu. A w zamówieniu zakończenie robót wyznaczono na koniec wakacji.

Warto przypomnieć, że całkowity koszt projektu termomodernizacji z ZIT-ów to 12 mln zł i z tych pieniędzy remontowany jest też budynek Zespołu Szkół nr 13, gdzie prace są już mocno zaawansowane.

W IV LO, potocznie nazywanym „na rondzie”, planowana jest termomodernizacja, renowacja budynku, wymiana urządzeń sanitarnych, ocieplenie ścian zewnętrznych łącznika i ścian poddasza, docieplenie skosów dachowych i stropów, wymiana okien i świetlików, wymiana instalacji c.o., renowacja drzwi, nowe oświetlenie LED. Wyremontowana zostanie też elewacja budynku szkoły i sali gimnastycznej. Wszystko pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bo obiekty szkoły i sali gimnastycznej pochodzą z początku XX w. Przed wojną mieściła się tam szkoła ludowa dla dziewcząt. Dopiero w latach 90. XX w. wybudowany został łącznik między budynkami.

Ćwierć wieku liceum na rondzie. Czwarty ogólniak świętuje [ZDJĘCIA]

Inwestycje w szkoły

Największą pozycją po stronie wydatków budżetu Gorzowa Wielkopolskiego w 2018 roku jest oświata i edukacja. Oczywiście, większość wydatków to subwencja oświatowa na prowadzenie placówek. Ale też w tym roku planuje się przeznaczyć sporą kwotę na inwestycje.

W ciągu ostatnich trzech lat (2015–2017) na inwestycje w placówkach oświatowych wydano prawie 11 mln zł. W tegorocznym budżecie na wszystkie inwestycje w gorzowskiej oświacie przeznaczono 46,4 mln zł. Największym wyzwaniem jest budowa Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w dawnym szpitalu przy ul. Warszawskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem