Od dwóch tygodnia działa w urzędzie miasta przy ul. Sikorskiego pierwsza w historii tego obiektu winda. Wchodzący do niej mają jednak dylemat: na przyciskach jest inne oznakowanie kondygnacji, a na kartce obok inne. Do końca stycznia panel ma być wymieniony.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Winda w głównym budynku urzędu miasta została uruchomiona tak szybko, jak to było możliwe, kosztem drobnych niedogodności związanych z panelem wewnątrz dźwigu, który nie jest jeszcze w pełni dostosowany do prawidłowej obsługi klientów. Pełne dostosowanie nastąpi do końca stycznia 2018 roku – informuje Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji.

Klienci urzędu miasta mogą korzystać z windy od ponad dwóch tygodni. Jej montaż ponad pół roku, a inwestycję współfinansował PFRON. – Dźwig pracuje jeszcze w okresie próbnym, który pozwoli wychwycić i naprawić niezbędne usterki, głównie w zakresie czytelności oznakowania na panelu dyspozycji oraz systemu informacji dźwiękowej dla pasażerów – tłumaczy dyr. Liberkowska.

Winda w głównym budynku magistratu była koniecznością. Przedwojenny budynek nie był przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami z małymi dziećmi. W maju prezydent Jacek Wójcicki podpisał umowę na budowę dźwigu osobowego, a w grudniu nastąpił odbiór budowlany.

– Roboty budowlane wraz z montażem windy zostały wykonane zgodnie z projektem budowlano-wykonawczym oraz pozwoleniem na budowę, jednak w trakcie odbioru okazało się, że jest rozbieżność pomiędzy wbudowanym panelem, a stanem rzeczywistym. W tym celu została dołączona informacja aby ułatwić komunikację wewnątrz budynku. Wykonawca zobowiązał się dostosować panel w windzie do rzeczywistych potrzeb urzędu w styczniu 2018. Wówczas pojawi się również tablica informacyjna przy poziomie „0” od strony dziedzińca aby usprawnić czytelność komunikacji – informuje Marta Liberkowska. W urzędzie zamontowano windę zatrzymującą się na sześciu przystankach – tyle jest poziomów w budynku, bo trzeba pamiętać o poziomie zerowym na dziedzińcu a także o dolnych kondygnacjach, gdzie mieszczą się miejskie archiwa.

W windzie zastosowano mechanizm, który pozwala na oszczędność energii. Kiedy nie kursuje, w windzie gaśnie światło. Wejście do środka powoduje automatyczne uruchomienie oświetlenia.

Montaż windy to kolejny etap modernizacji głównego budynku magistratu przy ul. Sikorskiego. Przed niespełna rokiem, w styczniu 2017 r. została oddana po remoncie sala obsługi klienta.

Koszt windy i wszystkich prac budowlanych wyniósł prawie 428 tys., z czego 200 tys. zł dołożył PFRON.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem