W 2018 roku żużlowa PGE Ekstraliga ruszy 6, 7 i 8 kwietnia, a mecze finałowe rozegrane zostaną 16 i 23 września. Stal Gorzów rozpocznie sezon dwoma hitami - starciem u siebie z Get Well Toruń i wyjazdem do Unii Leszno.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zatem od razu w pierwszej kolejce przeciwko swojej poprzedniej drużynie pojedzie Duńczyk Niels Kristian Iversen. „Puk” szukał nowego wyzwania, zimą zamienił Gorzów na Toruń. W drugiej serii sprawdzimy na wyjeździe moc aktualnego mistrza Polski, a w trzeciej kolejce swój ostatnio domowy tor odwiedzi Szymon Woźniak, wcześniej żużlowiec Sparty Wrocław, dziś stalowiec.

– Mocne otwarcie sezonu. Zaczynamy odliczanie do rozpoczęcia sezonu i jeszcze wcześniej do kolejnego Memoriału Edwarda Jancarza – tak skomentował terminarz 2018 prezes naszego klubu Ireneusz Maciej Zmora.

Kiedy derbowe starcia? 27 maja w Zielonej Górze i 10 czerwca w Gorzowie, na zamknięcie pierwszej rundy fazy zasadniczej i otwarcie rewanżów.

5 sierpnia, ponownie w Gdańsku, odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi.

Pierwsze dwie kolejki żużlowej PGE Ekstraligi 2018 zostały rozłożone na trzy dni, po jednym meczu każdej z tych rund zaplanowano w piątki i soboty, a dwa w niedziele.

Najważniejszą nowością i jednym z głównych wyznaczników przy tworzeniu przyszłorocznego terminarza był wprowadzony niedawno system „slotów”. Oznacza on, że najważniejsze ligi międzynarodowe (polska, szwedzka, duńska i angielska) mają wyznaczone dni tygodnia i w ich ramach odbywają się rozgrywki.

PGE Ekstraliga w sezonie 2018 jeździć będzie w piątki, soboty i niedziele z tym zastrzeżeniem, że jeżeli na sobotę zaplanowany będzie turniej Grand Prix, to w piątki nie będzie zaplanowanej w terminarzu rundy rozgrywek (z wyjątkiem terminów rezerwowych).

W przypadku sezonu 2018 na ligowy terminarz wpływ miał też mecz piłkarskiej reprezentacji Polski z Kolumbią na Mundialu w Rosji, a ten został zaplanowany na niedzielę 24 czerwca. Zasada przy podejmowaniu decyzji była w tym przypadku taka, iż najpierw czekano na losowanie drużyn do grup MŚ w piłce nożnej, a potem podejmowano decyzje związane z rozgrywkami ligowymi w PGE Ekstralidze. Mecze Polska – Senegal (19 czerwca) i Japonia – Polska (28 czerwca) nie zostały zaplanowane na weekendy i nie wpłynęły na terminarz.

Jak co roku, przy ustalaniu par drużyn w pierwszej rundzie zastosowano zasadę, iż drużyny, które inaugurowały sezon 2017 spotkaniami na własnym stadionie, w sezonie 2018 jeździły będą w pierwszych meczach na wyjeździe. Tradycyjnym założeniem terminarza było także uwzględnienie meczu inauguracyjnego na „domowym” torze dla beniaminka (Unii Tarnów). Założono także, że w pierwszych trzech rundach nie odbędą się mecze derbowe zespołów z Gorzowa i Zielonej Góry oraz Torunia i Grudziądza.

Nowością na sezon 2018 jest porozumienie Biura Lig Międzynarodowych (FIM ISLB), które stanowi, że w jeden weekend (3, 4 i 5 sierpnia) rozegrane zostaną wszystkie najważniejsze finały indywidualnych rozgrywek mistrzostw krajowych lub indywidualnych mistrzostw lig.

TERMINARZ PGE EKSTRALIGI 2018:

 • 1. kolejka, 6-8 kwietnia: Gorzów – Toruń (8 kwietnia), Tarnów – Zielona Góra, Wrocław – Leszno, Grudziądz – Częstochowa;
 • 2. kolejka, 13-15 kwietnia: Leszno – Gorzów (15 kwietnia), Częstochowa – Tarnów, Toruń – Wrocław, Zielona Góra – Grudziądz;
 • 3. kolejka, 21-22 kwietnia: Wrocław – Gorzów (22 kwietnia), Grudziądz – Leszno, Tarnów – Toruń, Zielona Góra – Częstochowa;
 • 4. kolejka, 27 i 29 kwietnia: Gorzów – Tarnów (29 kwietnia), Leszno – Zielona Góra, Częstochowa – Wrocław, Toruń – Grudziądz;
 • 5. kolejka, 4 i 6 maja: Grudziądz – Gorzów (6 maja), Zielona Góra – Toruń, Leszno – Częstochowa, Tarnów – Wrocław;
 • 6. kolejka, 18 i 20 maja: Gorzów – Częstochowa (20 maja), Toruń – Leszno, Tarnów – Grudziądz, Wrocław – Zielona Góra;
 • 7. kolejka, 27 maja: Zielona Góra – Gorzów, Częstochowa – Toruń, Leszno – Tarnów, Grudziądz – Wrocław;
 • 8. kolejka, 10 czerwca: Gorzów – Zielona Góra, Toruń – Częstochowa, Tarnów – Leszno, Wrocław – Grudziądz;
 • 9. kolejka, 17 czerwca: Częstochowa – Gorzów, Leszno – Toruń, Grudziądz – Tarnów, Zielona Góra – Wrocław;
 • 10. kolejka, 1 lipca: Gorzów – Grudziądz, Toruń – Zielona Góra, Częstochowa – Leszno, Wrocław – Tarnów;
 • 11. kolejka, 29 lipca: Tarnów – Gorzów, Zielona Góra – Leszno, Wrocław – Częstochowa, Grudziądz – Toruń;
 • 12. kolejka, 12 sierpnia: Gorzów – Wrocław, Leszno – Grudziądz, Toruń – Tarnów, Częstochowa – Zielona Góra;
 • 13. kolejka, 27 lipca i 19 sierpnia: Gorzów – Leszno (awansem 27 lipca), Tarnów – Częstochowa, Wrocław – Toruń, Grudziądz – Zielona Góra;
 • 14. kolejka, 26 sierpnia: Toruń – Gorzów, Zielona Góra – Tarnów, Leszno – Wrocław, Częstochowa – Grudziądz;
 • 2 września: 1. mecze półfinałowe – 4-1, 3-2;
 • 9 września: rewanżowe mecze półfinałowe – 1-4, 2-3;
 • 16 września: 1. mecze o złoto i brąz;
 • 23 września: rewanżowe mecze o złoto i brąz.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej