Wszystkie mecze tej kolejki w Basket Lidze Kobiet rozpoczynały się od minuty ciszy poświęconej pamięci żołnierzy, którzy oddali życie dla kraju w służbie pokoju.

Gorzowianki walczyły w swojej hali z toruniankami o siódmy bilans w BLK na koniec roku, do tej pory obie drużyny wygrały po sześć spotkań, a po pięć przegrały.

Wynik otworzyła trafieniami spod samego kosza i z pół dystansu Annamaria Prezelj, a rywalki odpowiedziały ładną akcją i trafieniem środkowej Kelley Cain, która w przeszłości grała dla naszej akademickiej drużyny. Po trójce z rogu boiska, przy gorzowskiej ławce, Miah Spencer było 7:2 dla AZS AJP. Amerykanka w pierwszej kwarcie była bardzo skuteczna, zdobyła 10 pkt. Po jej kolejnym rzucie za 3 pkt równo z syreną prowadziliśmy po 10 minutach 26:23. Co ciekawe, to znów był rzut z rogu, tyle że z przeciwnego.

Na dłuższej przerwie oba zespoły dalej dzieliły trzy punkty, ale tym razem w minimalnej przewadze była Energa. My do pozytywnych akcji – 10 punktów Julii Rytsikawy – niestety znów dokładaliśmy straty w ręce, próby asysty, która koleżankę z drużyny uderzają w tył głowy. Niestety jeszcze raz to wyglądało tak, że wcale nie jakoś kolosalnie lepsze przeciwniczki dostosowywały się do naszego poziomu, a w kolejnych minutach zabierały nam wszystko.

Tym razem wyrokiem była trzecia kwarta. 10:21, cztery trafione rzuty z gry na 17 oddanych. Po stronie Torunia dominatorka Cain, w której cieniu mocno tym razem była nawet nasza jedyna zatrudniona na obecny sezon koszykarka z wyższej półki Carolyn Swords.

– Mimo wysokiego wyniku była dobra, agresywna obrona, ale atak lepszy w pierwszej połowie, bo każda z drużyn zdobyła po prawie 50 punktów [45:48] – powiedział trener gości Algirdas Paulauskas. – Cieszy, że tak dobrze wykorzystaliśmy naszą środkową Cain. Generalnie muszę pochwalić cały zespół. Zagraliśmy dobry mecz, a to ostatnio nie było naszą normą.

Dzisiejsze osiągnięcia Kelley Cain: 21 pkt w 31 minut, 9/14 rzutów z gry, 15 zbiórek, z tego 6 w ataku. Swords: 11 pkt w 36 minut, 5/11 z gry, 11 zbiórek, z tego 4 w ataku.

I jeszcze słowo o naszych jedynkach. Miah Spencer właśnie dziś uzyskała najwyższą efektywność w barwach AZS AJP – 24. Zdobyła 19 pkt, głównie z indywidualnych akcji, najlepiej z szybkiego ataku. Czy ona jest jednak naszą rozgrywającą na coś więcej niż ósme miejsce? Niech każdy sam, kto śledzi mecze gorzowianek w tym sezonie, odpowie sobie na to pytanie. Młoda Annamaria Prezelj na pewno nią nie jest. Nikt nie zrobił w tym spotkaniu czterech strat, nie trafił tylko 4 rzutów na aż 13 prób. Słowenka robi na boisku co chce. Niespotykana w gorzowskiej, koszykarkiej historii wolność wyborów.

Beata Jaworska pojawiła się na boisku w ostatniej minucie trzeciej kwarty, Daria Stelmach w ostatniej minucie meczu.

INVESTINTHEWEST AZS AJP GORZÓW – ENERGA TORUŃ 68:82

KWARTY: 26:23, 19:25, 10:21, 13:13.

AZS AJP: Spencer 19 (2x3), Prezelj 12, Swords 11, Misiek 10 (1), Szajtauer 2 oraz Rytsikawa 10 (2), Pawlak 2, B. Jaworska 2, Stelmach.

ENERGA: Cain 21, Hornbuckle 13 (1x3), Skobel 12 (1), Mansfield 11 (2), Uro-Nilie 2 oraz Tłumak 13 (3), Grigalauskyte 7 (1), Maliszewska 3.

WYNIKI Z 13. KOLEJKI:

sobota 16 grudnia: AZS AJP GORZÓW – Energa Toruń 68:82, Enea AZS Poznań – CCC Polkowice 53:103, JAS FBG Zagłębie Sosnowiec – Widzew Łódź 74:81;

niedziela 17 grudnia: Pszczółka AZS UMCS Lublin – Ostrovia Ostrów Wlkp., Artego Bydgoszcz – PGE MKK Siedlce, Wisła Can Pack Kraków – Ślęza Wrocław.

• 13. Widzew Łódź 12 13 714:972

Czołowa ósemka po fazie zasadniczej zagra w play-off o mistrzostwo Polski, drużyny z miejsc 9-13 zakończą sezon.