Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ostatni zjazd Ekstraligi Szachowej 2017 odbył się w Katowicach, gdzie gospodarze, szachowy dream team, przypieczętowali mistrzostwo Polski. W ubiegłym roku zespół Wasko Hetman tylko raz podzielił się punktami z gorzowianami, tym razem w dziewięciu rundach pokonał wszystkich.

Drużyna Stilonu walczyła w decydujących pojedynkach w takim samym składzie jak na tak dla nas udanym drugim zjeździe we Wrocławiu. Znów komplet punktów na trzeciej szachownicy zdobył 54-letni Michał Krasenkow. – To już kolejna, sportowa młodość Michała, taki zawodnik to znakomity wzór dla młodzieży – komentował Andrzej Modzelan, trener Klubu Szachowego Stilon.

Do Katowic pojechaliśmy z planem, aby zdystansować Polonię Wrocław i w ten sposób obronić srebro. Z bezpośrednimi rywalami zmierzyliśmy się już w pierwszym dniu zjazdu. Tam padł remis. Niespodziewanie jednak wrocławianie w drugim dniu podzielili się punktami z Wisłą Kraków i takiej szansy gorzowianie już nie wypuścili z rąk. Zwycięstwa nad ekipami z Raciborza i Gliwic dały im ponownie ligowe drugie miejsce.

Przed ostatnim zjazdem Ekstraligi Szachowej odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów i dyskusja, co dalej z szachowymi rozgrywkami ligowymi. – Te zmagania mają być promowane jako najważniejsza szachowa impreza drużynowa – powiedział Jacek Gdański, wiceprezes Polskiego Związku Szachowego do spraw sportu wyczynowego. – Widzimy, że te miasta, które mają zespoły ligowe, są mocno zainteresowane ich wspieraniem, znakomicie popularyzują szachy. Będę rekomendował, aby system rozgrywek nie zmienił się, a zmagania były jak najbardziej dostępne i otwarte.

WYNIKI GORZOWIAN NA TRZECIM ZJEŹDZIE:

7. RUNDA: Ksz Stilon Gorzów – Votum SA Polonia Wrocław 3:3

Stilon: Jurij Kryworuczko 0,5, Kacper Piorun 0,5, Michał Krasenkow 1, Marcel Kanarek 0,5, Beata Zawadzka 0,5.

8. RUNDA: KSz Stilon Gorzów – KSz Silesia JAS FBG Racibórz 4,5:1,5

Stilon: Jurij Kryworuczko 0,5, Kacper Piorun 1, Michał Krasenkow 1, Bartłomiej Heberla 1, Marcel Kanarek 0,5, Beata Zawadzka 0,5.

9. RUNDA: KSz Stilon Gorzów – Akademia Szachowa Gliwice 4:2

Stilon: Jurij Kryworuczko 0,5, Kacper Piorun 0,5, Michał Krasenkow 1, Bartłomiej Heberla 0,5, Marcel Kanarek 1, Beata Zawadzka 0,5.

  • 1. Wasko Hetman GKS Katowice 9 18 40,0
  • 2. KSZ STILON GORZÓW 9 15 34,0
  • 3. Votum SA Polonia Wrocław 9 14 35,5
  • 4. TS Wisła Kraków 9 10 28,5
  • 5. Akademia Szachowa Gliwice 9 10 27,0
  • 6. KSz Miedź Legnica 9 10 26,5
  • 7. WKS Kopernik 9 5 21,5
  • 8. UKS Hetman Częstochowa 9 4 24,5
  • 9. SzSON Zagłębie Dąbrowa Górnicza 9 2 17,0
  • 10. KSz Silesia JAS FBG Racibórz 9 2 15,5
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.