W Parku Narodowym "Ujście Warty" dzięki funduszom unijnym powstanie nowa ścieżka dla turystów. Zostanie też odtworzona wieża widokowa w Czarnowskiej Górce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Parku Narodowym „Ujście Warty” realizowany jest projekt „Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk w Parku Narodowym „Ujście Warty” poprzez budowę terenowej infrastruktury edukacyjno – turystycznej". Projekt jest dofinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Celem tego przedsięwzięcia jest odciążenie najpopularniejszego w parku szlaku, czyli ścieżki „Ptasim Szlakiem”. Popularna „betonka” nie jest jednak jedynym ciekawym miejscem w parku.. Dlatego powstanie nowa ścieżka spacerowa o długości ok. 1100 m. Część ścieżki będzie przebiegać po drewnianej kładce a na jednym z jej końców stanie jednokondygnacyjna, drewniana wieża. Ścieżka ma połączyć dwa równoległe odcinki istniejącej ścieżki rowerowej (Wał Północny Warty z tzw. Bobrową drogą). Dzięki temu powstanie nowa trasa na dłuższe spacery po obwodzie ochronnym Polder Północny – Witnica.

Druga część projektu będzie obejmować odtworzenie wieży widokowej na Czarnowskiej Górce. Turyści wyjątkowo lubili to miejsce, i nic dziwnego. Z tego najwyżej położonego punktu Parku roztacza się piękny widok na nadwarciańskie rozlewiska. Ze względu na zły stan techniczny stara wieża została rozebrana kilka lat temu. Dzięki projektowi powstanie nowa, w tym samym miejscu. Dodatkowo zostanie zagospodarowany teren wokół wieży. Powstaną tam: wiata turystyczna, stoły i ławki, toalety przenośne, ogrodzenie oraz miejsce postojowe dla samochodów osobowych.

Te inwestycje w parku narodowym będą kosztować ponad 706 tys. zł., dofinansowanie wynosi 600 tys. Obie inwestycje, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mają być gotowe na wiosnę 2018 r.

Logo PNUW
Logo PNUW  .

Logo
Logo  .

Logo
Logo  .

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem