Rządowe dofinansowanie do przebudowy ul. Myśliborskiej i Szczecińskiej już czarno na białym. Wojewoda lubuski i prezydent Gorzowa podpisali umowę. Dzięki temu miasto będzie miało 17 mln dotacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Minister rozwoju i finansów zdecydował już w październiku o dotacji, a teraz wojewoda i prezydent na miejscu podpisali umowę. Gorzów dostanie ponad 17 mln zł.

– To ważna inwestycja dla gospodarczego rozwoju miasta i regionu – stwierdził wojewoda Władysław Dajczak. Podkreślił to również prezydent miasta Jacek Wójcicki. – To jedna z najważniejszych gospodarczo dróg, jeśli nie najważniejsza. Komunikuje nas z węzłem S3, prowadzi do specjalnej strefy ekonomicznej. Inwestycja jest istotna również ze względów bezpieczeństwa. Od wielu lat mieszkańcy i pracujący w strefie na to wskazywali. Dzięki przebudowie będą mogli bezpiecznie dotrzeć do miejsc pracy również rowerami czy pieszo – mówił prezydent.

Sebastian Pieńkowski, przewodniczący rady miasta podkreśla, że to kolejne wsparcie rządu dla miejskich inwestycji – 49 mln na ul. Walczaka, na Kobylogórską 3 mln, dofinansowanie do remontu katedry 3,3 mln zł, 3 mln na boiska sportowe – wylicza radny.

Miasto starając się o dotację połączyło poszczególne etapy przebudowy całej ul. Myśliborskiej i Szczecińskiej w jedną inwestycję. Kolejne fragmenty drogi będą jednak i tak przebudowywane etapami. Pierwszy zresztą właśnie trwa.. Przetarg na ten odcinek wygrała firma Budomex. Zbuduje łącznie 634 m jezdni, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 130. Koszt tego odcinka wyniesie ok. 9 mln zł. Po przebudowie na ulicy Myśliborskiej będą dwie jezdnie rozdzielone pasem zieleni na odcinku od skrzyżowania z ul. Słowiańską do skrzyżowania z ul. Chorwacką, powstanie rondo na tym skrzyżowaniu z Chorwacką, chodniki i ścieżki rowerowe.

Na czas budowy powstanie też droga tymczasowa. Planowane zakończenie realizacji budowy tego fragmentu drogi to druga połowa 2018 r. Zbudowanie tego fragmentu drogi poprawi komfort jazdy, ale też umożliwi rozpoczęcie inwestycji salonu Agata Meble. Właśnie w tym rejonie inwestor kupił od miasta dużą działkę.

W kolejnych etapach, planowana jest realizacja przebudowy ulicy Myśliborskiej i Szczecińskiej aż do węzła z trasą ekspresową S3 i granicy strefy ekonomicznej, czyli zmodernizowana zostanie droga od ul. Słowiańskiej do ul. Mosiężnej.

Szacowany koszt całości to ponad 40 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem