Bulwar nadwarciański w Gorzowie został w plebiscycie National Geographic jednym z "7 nowych cudów Polski". W piątek w podwarszawskim Nadarzynie, podczas II edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych World Travel Show, tytuł odebrał sekretarz miasta Eugeniusz Kurzawski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do plebiscytu organizowanego przez redakcję miesięcznika National Geographic Traveler zgłoszone zostały 32 atrakcyjne turystycznie miejsca z całej Polski. Wszystkie rywalizowały o miano nowego cudu Polski, czyli najciekawszego i najatrakcyjniejszego miejsca na terenie Polski.

Cud nad Wartą, czyli krótka historia bulwaru [POWSPOMINAJCIE NA ZDJĘCIACH]

Internauci oddali blisko 40 tysięcy głosów. Najwięcej głosów zdobyły Karkonoskie tajemnice – aż 19,92 proc. W siódemce znalazły się także: Bulwar nadwarciański w Gorzowie (15,17 proc.) oraz Podziemne miasto na wyspie Wolin (14,48 proc.), Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (7,41 proc.), Zespół poaugustiański w Żaganiu (7,07 proc.), Zagroda Guciów (4,72 proc.) i Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki (4,64 proc.).

W poprzednich latach laureatami plebiscytu na „7 nowych cudów Polski” były: Park Narodowy Ujście Warty, Lubuski Szlak Kościołów Drewnianych i ścieżka turystyczna „Dawna Kopalnia Babina”, która znajduje się na terenie Geoparku Łuk Mużakowa.

Bulwar atrakcja Gorzowa

Nasz gorzowski bulwar jest bardzo utytułowany. W 2011 roku otrzymał certyfikat „Perła w Koronie 2011” w kategorii na najciekawszą atrakcję regionu. Rok później zdobył główną nagrodę w kategorii „rewitalizacja” w konkursie „Polska pięknieje”, organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Rewitalizacja Bulwaru została dofinansowana z funduszy unijnych Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W 2015 r. projekt zwyciężył w konkursie „Europa to My!”. Dzięki temu w Gorzowie odbył się Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich i wielki koncert gwiazd.

Autorami projektu promenady byli architekci z Autorskiej Pracowni Projektowej Format, natomiast generalnym wykonawcą firma Interbud-West. Rewitalizacja bulwaru nadwarciańskiego kosztowała łącznie prawie 10 mln zł, z czego 4 mln zł dała Unia Europejska.

cdn.

Dziś bulwar kończy się na „molo” przy kamienicy Herzoga. Miasto dostało jednak dofinansowanie z fundusz Interreg VA na wybudowanie 730 m ścieżki rowerowej i pieszej wzdłuż Warty.

Koniec z "bulwarami donikąd". Wzdłuż Warty powstanie ścieżka rowerowa

To będzie naturalne przedłużenie bulwaru wzdłuż estakady. Powstanie ścieżka spacerowa z ławkami i miejscami rekreacji. Uporządkowanie tego odcinka prawego brzegu planowano od dawna. Dziś to zarośnięty i zaniedbany nieużytek wzdłuż estakady kolejowej, na który zapuszczali się jedynie odważni wędkarze, a chyba najczęściej służył za melinę w plenerze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem