Nie każda sprawa w sądzie musi się kończyć wojną czy choćby bitwą na słowa. Warto się dogadać, a pomocą służy profesjonalny mediator. Jest taniej i szybciej. I jeszcze ta świadomość, że ten wyrok jest wspólny, ustalony przez obie strony. W gorzowskim sądzie trwa tydzień mediacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mediacja naprawdę jest skutecznym sposobem na rozwiązanie konfliktu, np. w sprawach rodzinnych. – W neutralnym miejscu, z pomocą mediatora, nawet bardzo skłócone strony są w stanie dojść do porozumienia, gdy wyciszą emocje, a włączą zdrowy rozsądek. Dorośli zapominają też, że w takiej trudnej sytuacji dzieci i ich dobro powinno być na pierwszym miejscu, a nie osobiste ambicje i działanie po złości. Zamiast oczekiwania na terminy rozpraw, podczas których strony jedynie czynią sobie złośliwości, warto mediować i zakończyć spór – przekonuje sędzia Olimpia Barańska-Małuszek z wydziału cywilnego Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, szefowa gorzowskiego oddziału stowarzyszenia sędziów Iustitia Polska.

O tym, dlaczego warto zdecydować się na mediację, szerzej piszemy tutaj.

Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzimy w czwartek 19 października. Ale w gorzowskich sądach już od poniedziałku trwa Tydzień Mediacji.

W sądzie okręgowym przy ul. Mieszka I w punkcie obsługi interesanta można porozmawiać z profesjonalnym mediatorem Joanną Cyganiak. Specjalistka podpowie nam w czwartek i piątek w godzinach 12-14.

Z kolei w sądzie rejonowym przy ul. Chopina tymczasowy „pokój mediacji” utworzono w sali 007. Agenta Jamesa Bonda tam nie spotkamy, ale sporo możemy się dowiedzieć o mediacji. Przyjść można w środę od godz. 9 do 10, w czwartek od godz. 11 do 12 i w piątek od godz. 10 do 12.

Więcej informacji o tygodniu mediacji we wszystkich sądach okręgu gorzowskiego znajdziecie tutaj.

Mediacje
Mediacje  FOT. IUSTITIA GORZÓW

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem