Polacy tylko w ubiegłym roku się wyłamali i brązowy medal odnowionych mistrzostw Europy seniorów zdobył Krzysztof Kasprzak. W tym sezonie biało-czerwonych znów brakuje na podium, żużlowiec Stal Gorzów cykl SEC 2017 skończył jako czwarty. Przed nim Andrzej Lebiediew, Artiom Łaguta oraz Vaclav Milik.

O znacznie wyższy poziom SEC zadbała polska firma, ale od tego momentu naszych zawodników brakuje na podium.

Największym wygranym ostatniego, tegorocznego turnieju mistrzostw Europy seniorów w Lublinie był Rosjanin Artiom Łaguta. Zaatakował z czwartego miejsca po trzech rundach i nie tylko zepchnął z podium do tej pory trzeciego Szweda Andreasa Jonssona, ale jeszcze wyprzedził Czecha Vaclava Milika.

Nowy mistrz Starego Kontynentu Łotysz Andrzej Lebiediew nie wygrał żadnej z czterech rund finałowych, ale ścigał się w tym roku bardzo równo. Za każdym razem awansował do wyścigu finałowego, zawsze stawał na podium, dziś na lubelskim torze zajął drugą pozycję.

Krzysztof Kasprzak, który w minionym sezonie ścigał się dla Stali Gorzów i najpewniej dalej zostanie w naszej drużynie, jeździł dziś bardzo dobrze, choć przeżył chwile grozy, gdy w 13. wyścigu, podczas próby ataku po zewnętrznej wjechał w luźną nawierzchnię, nie opanował motocykla i uderzył w dmuchaną bandę. Wypadek wyglądał nieciekawie, ale najlepszy z Polaków pozbierał się, kontynuował zawody i to z jakim skutkiem.

Stalowiec zajął drugie miejsce w wyścigu barażowym, w finale został mu do wyboru jedynie biały kask. – Najgorsze pole, a dlaczego? Już dziś z niego wygrałem – powiedział Kasprzak. Jeszcze raz wsiadł na motocykl i zwyciężył zdecydowanie. W ten sposób awansował na czwartą pozycję w końcowej klasyfikacji i zapewnił sobie udział od razu w finałach SEC w 2018 roku (przepustki zdobyła czołowa piątka).

Do finału dojechał też Przemysław Pawlicki. Kapitan Stali w ostatnich rozgrywkach PGE Ekstraligi ma wkrótce zamienić Gorzów na GKM Grudziądz, a w żółto-niebieskich barwach ma zastąpić go Szymon Woźniak, ostatnio zawodnik Sparty Wrocław.

W Lublinie Pawlicki zajął czwartą pozycję, on również leżał. W półfinale potrącił go Czech Milik. Na szczęście tu również nikomu nic się nie stało.

WYNIKI TURNIEJU SEC 2017 W LUBLINIE:

1. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 1. miejsce w finale 13 (2,3,3,u,2,3), 2. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 2. miejsce w finale, 14 (1,2,3,3,3,2), 3. Artiom Łaguta (Rosja) – 3. miejsce w finale, 13 (3,3,1,2,3,1), 4. Przemysław Pawlicki (Polska) – 4. miejsce w finale, 11 (2,1,3,3,2,0), 5. Kenneth Bjerre (Dania) – 3. miejsce w barażu, 11 (3,1,3,2,2), 6. Vaclav Milik (Czechy) – wykluczony w barażu, 10 (2,2,2,3,1), 7. Martin Smolinski (Niemcy) 8 (d,1,2,2,3), 8. Leon Madsen (Dania) 7 (3,0,1,3,0), 9. Daniel Jeleniewski (Polska) 7 (3,3,1,0,0), 10. Andreas Jonsson (Szwecja) 7 (2,3,0,1,1), 11. Andriej Kudriaszow (Rosja) 7 (0,2,2,1,2), 12. Michael Jepsen Jensen (Dania) 7 (1,2,1,2,1), 13. Mateusz Szczepaniak (Polska) 5 (1,0,u,1,3), 14. Mikkel Bech (Dania) 4 (1,d,2,0,1), 15. Jurica Pavlic (Chorwacja) 1 (0,1,0,0,0), 16. Kacper Gomólski (Polska) 1 (0,d,d,1,d).