Dziś pierwszy z koncertów Jesiennych Spotkań Kameralnych w Międzyrzeczu. Gra znakomity pianista Piotr Szychowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Letnie Spotkania Kameralne za nami, ale Stowarzyszenie Sauerianum nie odpoczywa. Również jesienią zapewnia miłośnikom dobrej muzyki kolejne porcje artystycznych wrażeń. Zaczynają się „Jesienne Spotkania Kameralne – Międzyrzecz 2017” pod patronatem burmistrza Międzyrzecza. Dziś pierwszy koncert. – Zabrzmią przeboje mistrza fortepianu Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitego pianisty Piotra Szychowskiego, który jest członkiem naszego stowarzyszenia i jednocześnie zasiada w Radzie Programowej festiwalu – mówi Wiesław Pietruszak, organizator koncertów.

W epoce Chopina artyści nie dawali recitali, jakie dziś znamy. Śpiewacy, poeci i pianiści występowali podczas towarzyskich wieczorów, na których prezentowali swoje utwory. Recital jako formę gry jednego artysty wprowadził dopiero Franciszek Liszt. To będzie koncert znakomitego pianisty ze znakomitym repertuarem.

Piotr Szychowski to laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Rzymie, Bukareszcie, Takasaki, Darmstadt, Ettlingen, Bydgoszczy, Łodzi i Warszawie. Zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej z Das Sinfonie Orchester Berlin, wykonując Koncert fortepianowy c-moll KV491 Mozarta. W lipcu 2010 roku wystąpił z José Carrerasem przed 10-tysięczną publicznością w Toruniu. Koncertuje w najbardziej prestiżowych salach Europy i świata, m.in. w Londynie (Purcell Room/Royal Festival Hall), Watykanie, Moskwie, Edynburgu, Budapeszcie, Bukareszcie (Ateneul Roman), a także Szanghaju, Bejrucie, filharmoniach narodowych w Sofii, Murmańsku, Krasnodarze, Podgoricy oraz Warszawie. Występował na prestiżowych festiwalach pianistycznych w Berlinie, Rzymie, Dusznikach-Zdroju, Warszawie i in. Wiosną 2012 roku odbył tournee koncertowe na Ukrainie (Filharmonia Narodowa w Kijowie, filharmonie w Charkowie i Doniecku), a także wystąpił z recitalem fortepianowym w filharmonii w Liverpoolu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. W 2013 roku uzyskał dyplom na Universität der Künste w Berlinie (klasa fortepianu prof. Rainera Beckera). Jest adiunktem w Katedrze Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Koncert odbędzie się w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury o godz. 13. Za tydzień wystąpi wybitny baryton Jarosław Bręk, na fortepianie będzie mu towarzyszył Marcin Sikorski, koncert 17. października o godz. 18. Natomiast 24 października usłyszymy Celinę Kotz, utalentowaną i nagradzaną skrzypaczkę młodego pokolenia, uczestniczkę ostatnich edycji Konkursu im. H. Wieniawskiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem