Takich meczów o stawkę piłkarzy wodnych dawno na basenie Słowianki nie było. Polacy, w składzie których nie brakuje zawodników z gorzowską przeszłością, od dziś do niedzieli zagrają z Białorusią, Szwajcarią i Izraelem. Stawką tych spotkań jest rozstawienie w ostatnim etapie kwalifikacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy seniorów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Piłka wodna ma w Europie swoich wiernych fanów, najwięcej na Bałkanach. W ubiegłym roku, w finale mistrzostw Europy w Belgradzie Serbia pokonała Czarnogórę 10:8, a decydujący mecz oglądało, w specjalnie przystosowanej do zmagań waterpolistów hali, rekordowe 18,5 tysiąca widzów.

Polacy marzą, aby przebić się do najlepszej, europejskiej szesnastki i za rok pojechać na kolejny szczyt Starego Kontynentu, który w lipcu odbędzie się w Barcelonie.

Pewny udział w ME ma już czołowa ósemka z Belgradu. Pozostałych osiem drużyn, które w 2016 r. odpadły w 1/8, czeka na swoich rywali w ostatniej rundzie kwalifikacyjnej, właśnie tam z Gorzowa na pewno dostaną się biało-czerwoni.

O co więc walczą w rozpoczynającym się dziś turnieju? O jak najlepsze rozstawienie w meczach play-off, które odbędą się 24 lutego i 3 marca przyszłego roku. Pierwszy zespół z gorzowskiej imprezy zmierzy się z Maltą lub Turcją, drugi ze Słowacją lub Gruzją, trzeci z Niemcami lub Holandią, a czwarty z Francją lub Rumunią.

Na naszym basenie zobaczymy tych, którzy w Gorzowie uczyli się piłki wodnej. Choćby bramkarzy Michała Diakonowa i Jarosława Szabłowskiego oraz grających w polu Bartłomieja Kowalskiego czy Oskara Szymonika.

PROGRAM TURNIEJU W GORZOWIE:

piątek 6 października

godz. 17 Białoruś – Szwajcaria

godz. 18.30 Polska – Izrael

sobota 7 października

godz. 17 Białoruś – Izrael

godz. 18.30 Polska – Szwajcaria

niedziela 8 października

godz. 8.30 Polska – Białoruś

godz. 10 Szwacjaria – Izrael

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej