Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Urodzona 26 lipca 1994 roku Olga Michałkiewicz konsekwentnie pnie się po szczeblach wioślarskiej kariery. Ma w dorobku dwa złote medale młodzieżowych mistrzostw świata w czwórce podwójnej.

Przed tegorocznymi mistrzostwami świata seniorów wsiadła do czwórki bez sterniczki. Ta osada - jeszcze bez zawodniczki z gorzowskiego klubu - w pierwszej części tego sezonu zdobywała medale w Pucharze Świata i mistrzostwach Europy. Będąca w jej składzie Anna Wierzbowska miała wypadek na rowerze i stąd szansa dla Michałkiewicz. Sportowe życie nie znosi próżni i czasami, choć oczywiście nasze wioślarki trzymają się razem, wspierają się nawzajem, pech jednej jest szansą drugiej.

Obok Michałkiewicz z AZS AWF Gorzów w Sarasocie pływają Maria Wierzbowska, Monika Ciaciuch i i Joanna Dittmann (wszystkie Lotto Bydgostia).

Polska czwórka podwójna o finał A biła się w repesażu i tam wywalczyła awans do najlepszej szóstki mistrzostw świata! Do medalowej rozgrywki wchodziły dwie najlepsze osady. Biało-czerwone były drugie z czasem 6.41,46, tuż za Chinkami – 6.41,43. Trzecia była Wielka Brytania 6.47,38. Brawo! I już ściskamy kciuki za jak najlepszy występ w sobotnim finale A.

Mieliśmy olbrzymie sukcesy wielkich mistrzów wioślarstwa z naszego klubu – Tomasza Kucharskiego i Michała Jelińskiego. Teraz palmę pierwszeństwa przejmuje kobieta, bo tym razem Zbigniew Schodowski popłynie w finale B.

To nie był udany start męskiej ósemki. Ta osada nie miała łatwego życia, bo jeszcze w USA odbywały się ostatnie kwalifikacje. Panowie zupełnie odpuścili eliminacje, ambitnie powalczyli w repesażu, ale to było za mało, aby wyprzedzić Amerykanów (5.34,61) i Nowozelandczyków (5.36,55), czyli tych, którzy zabrali przepustki do finału A. Polacy uzyskali czas 5.38,76.

Biało-czerwoni w Sarasocie pływają w składzie: Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Ryszard Ablewski (Lotto Bydgostia), Bartosz Modrzyński (BTW Bydgoszcz), Piotr Juszczak (Zawisza Bydgoszcz), Krystian Aranowski (Zawisza Bydgoszcz), Daniel Trojanowski (Zawisza Bydgoszcz).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.