Były prezes Trybunału Konstytucyjnego przez ponad trzy godziny opowiadał, dlaczego konstytucja jest tak ważna. I ubolewał nad tym, co rządzący z Prawa i Sprawiedliwości zrobili z Trybunałem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prof. Andrzej Rzepliński skomentował fakt zaprzysiężenia Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego: – Przyjmuję do wiadomości, że taki bliżej nieznany prawnik został wybrany. Nie wiem, kim jest pan Piskorski. W przypadku sędziego konstytucyjnego jego kompetencje powinny zostać rzetelnie zbadane w postępowaniu w parlamencie, przed komisją praw człowieka, sprawiedliwości. Każdy sędzia konstytucyjny ma potężną cząstkę władzy nad jakością prawa w Polsce. To nie mogą być ludzie przypadkowi.

Piskorski wiedział, że kandyduje na urząd obsadzony przez sędziego-dublera i ten urząd powinien zostać obsadzony przez sędziego wybranego zgodnie z konstytucją w październiku 2015 roku. Prezydent Andrzej Duda jednak tego nie zrobił.

– Obecna rola Trybunału Konstytucyjnego jest – delikatnie mówiąc – zagmatwana i na pewno nie przystaje do wypracowanej przez 30 lat jego pozycji jako gwaranta kontroli konstytucyjności praw. Wyroki Trybunału w tym czasie nie wszystkim się podobały, ale te osoby nie mogły nigdy zarzucić, że były to wyroki wydane przez niewłaściwych sędziów, bez należytej procedury postępowania – komentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prof. Andrzej Rzepliński przyjechał do Gorzowa na zaproszenie Klubu Obywatelskiego i Komitetu Obrony Demokracji. Spotkanie w bibliotece pod hasłem „Patriotyzm konstytucyjny. My jesteśmy Konstytucją” trwało ponad trzy godziny. W głównej auli we wtorek pojawił się nadkomplet widzów, ponad 200 osób. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego opowiadał o kulisach funkcjonowania tego sądu. Wygłosił wykład na temat historii polskiego konstytucjonalizmu. Opisywał też konstytucje innych krajów, w tym USA, Niemiec i Danii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem