Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek wczesnym popołudniem młody mężczyzna podjechał w okolice szkoły w Bierzwniku w Zachodniopomorskiem. Zaoferował pomoc ośmiolatce. Mówił, że podwiezie ją do domu. Wywiózł ją jednak do lasu i zgwałcił. Po godzinie pojechał z dziewczynką do Dobiegniewa (woj. lubuskie) i tam ją wysadził.

Po zgłoszeniu od opiekunów lubuscy policjanci zaczęli intensywne śledztwo, wspierali ich funkcjonariusze z dwóch województw - zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

 - Początkowo mieliśmy jedynie szczątkowe informacje - zaznacza nadkomisarz Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Dziewczynka zostanie bowiem w tej sprawie przesłuchana tylko raz, z udziałem psychologa, w specjalnym pokoju w sądzie. Takie są procedury.

 - Policjanci prowadzili swoje ustalenia i równolegle korzystali z wielu form działań, aby znaleźć punkt, który dałby im możliwość i przepustkę do dalszych ustaleń. Żmudna, ale i zarazem intensywna praca poparta z doświadczeniem policjantów zajmujących się tym tematem, pozwoliły na gromadzenie informacji i materiałów rzucających światło na sprawę - opowiada Marcin Maludy.

Zobacz galerię zdjęć z policyjnej akcji.

Gdy już udało się wytypować potencjalnego sprawcę, policjanci przez całą noc z piątku na sobotę pracowali nad najbardziej optymalnym założeniem taktycznym, aby szybko dotrzeć do posesji i zatrzymać mężczyznę. Teren był trudny, zalesiony. 

21-latka zatrzymano w sobotę nad ranem. – Do lokalu mieszkalnego w powiecie strzelecko-drezdeneckim weszli policjanci z sekcji antyterrorystycznej – informuje Maludy.

Jeszcze w czasie weekendu mężczyźnie ma zostać przedstawiony zarzut zgwałcenia małoletniej (197 § 3 kodeksu karnego), za co grozi kara nie krótsza niż trzy lata więzienia.

Prokuratura będzie wnioskowała do sądu o aresztowanie mężczyzny.

Siałkowski pisze z sądu - zobacz moją stronę na Facebooku

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.