Trudno nie mieć wrażenia, że PGE Ekstraliga wyczekała, co wydarzy się w półfinałach play-off i poszła po najmniejszej linii oporu. Zostały anulowane punkty Grigorija Łaguty tylko z meczu ROW Rybnik - Włókniarz Częstochowa. Akurat tyle, aby zdegradować rybniczan do niższej ligi i przesunąć na barażowe, siódme miejsce Get Well Toruń. Najlepsze drużyny w Polsce walczą o medale. Stal Gorzów jedzie w kolejne dwie niedziele w dwumeczu przegranych z Falubazem Zielona Góra.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polska Agencja Antydopingowa, za stosowanie niedozwolonego środka meldonium, który został wykryty w organizmie Rosjanina Grigorija Łaguty 11 czerwca po meczu ROW – Włókniarz, zawiesiła żużlowca na dwa lata. Długo czekaliśmy na ruch PGE Ekstraligi i wreszcie się doczekaliśmy. Właśnie zostały anulowane punkty Łaguty, ale – co zaskakujące – tylko z jednego spotkania. Dlaczego nie jak w 2014 roku, w przypadku Patryka Dudka, który stracił wszystkie zdobycze od momentu, gdy został przyłapany na dopingu? Za chwilę będziemy mieli podobną zagwozdkę i do wyboru zupełnie inne drogi jej rozwiązywania. Gdzie tu logika?

Sytuacji stalowców odzyskanie punktów za mecz z ROW już nie zmieni, ale przynajmniej mielibyśmy wrażenie, że w działaniach ligi w kolejnych latach jest jakaś konsekwencja.

POD TYM LINKIEM ZNAJDZIECIE PEŁNY TEKST KOMUNIKATU PGE EKSTRALIGI

Gorzowianie przegrali półfinał ze Spartą Wrocław na torze i teraz szykują się do spotkań o brąz z Falubazem Zielona Góra.

– Wszyscy czujemy olbrzymie rozczarowanie i rozgoryczenie – to słowa prezesa klubu Ireneusz Macieja Zmory. – Nie ma co ukrywać, że drugą część zawodów pojechaliśmy do d..y i to nie my pojedziemy w finale, choć było tak blisko. Ale nie będzie żadnego „biczowania” zawodników, ani nikogo ze sztabu szkoleniowego, jak wielu by chciało. Zamiast tego oczekuję od drużyny i sztabu szkoleniowego pełnej rehabilitacji w nadchodzącym meczu derbowym. Ani my ani Falubaz mistrzostwa w tym roku nie zdobędziemy. A w nadchodzącej nieubłaganie przerwie zimowej będziemy tu na Ziemi Lubuskiej w pierwszej kolejności dyskutować o tym, kto wygrał derby, bo jest to pojedynek o prymat na naszym podwórku.

Starć derbowych w play-off o medal jeszcze nie było. Przed pierwszym pojedynkiem w Gorzowie trener Stanisław Chomski kolejny raz zdecydował się zamieszać składem, tym razem naprawdę poważnie. Bartosz Zmarzlik będzie prowadził pierwszą parę, a z juniorami pojedzie Krzysztof Kasprzak. Prowadzącym będzie także Martin Vaculik.

– Próbujemy coś zrobić, aby było lepiej, dopiero jednak mecz pokaże, czy to było dobre posunięcie – powiedział gorzowski szkoleniowiec. – To prawda, że w kluczowych spotkaniach coś było nie tak, bo przegrywaliśmy je w końcówkach. Może zawodnicy nie byli odpowiednio dobrani? Na pewno wszystko komplikuje nam brak kontuzjowanego Nielsa Kristiana Iversena. Ryzykujemy, bo dyspozycja niektórych zawodników jest jaka jest. Stawka wciąż jest wysoka, bo nie ma pewnie ani jednego kibica żużla w województwa lubuskim, który by nie chciał, aby to właśnie jego drużyna zabrała brąz, pokonała sąsiada. Stal i Falubaz już złota nie wezmą, ktoś jednak cały czas może stanąć na podium.

CASH BROKER STAL GORZÓW – FALUBAZ ZIELONA GÓRA

Niedziela 17 września, godz. 16.30, stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie, transmisja w nSport+.

STAL: 9. Bartosz Zmarzlik, 10. Linus Sundstrom, 11. Martin Vaculik, 12. Przemysław Pawlicki, 13. Krzysztof Kasprzak, 14. Rafał Karczmarz, 15. Hubert Czerniawski.

FALUBAZ: 1. Jarosław Hampel, 2. Jacob Thorssell, 3. Patryk Dudek, 4. Piotr Protasiewicz, 5. Jason Doyle, 6. Alex Zgardziński, 7. Mateusz Tonder.

WYNIKI I TERMINARZ FAZY PLAY-OFF:

niedziela 3 września, pierwsze mecze półfinałowe

Betard Sparta Wrocław – Cash Broker Stal Gorzów 47:43

Fogo Unia Leszno – Falubaz Zielona Góra 50:40

niedziela 10 września, drugie miejsce półfinałowe

Falubaz Zielona Góra – Fogo Unia Leszno 45:45

Cash Broker Stal Gorzów – Betard Sparta Wrocław 45:45

niedziela 17 września, pierwsze mecze o 1. i 3. miejsce

(o brąz) godz. 16.30 nSport + Cash Broker Stal Gorzów – Falubaz Zielona Góra

(o złoto) godz. 19 nSport+ Fogo Unia Leszno – Betard Sparta Wrocław

niedziela 24 września, drugie mecze o 1. i 3. miejsce

(o brąz) godz. 16 nSport+ Falubaz Zielona Góra – Cash Broker Stal Gorzów

(o złoto) godz. 19 nSport+ Betard Sparta Wrocław – Fogo Unia Leszno

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej