Tak naprawdę sprawa ewentualnego wyjścia Polski z grupy, na co liczył trener Teodor Mołłow, została rozstrzygnięta w pierwszym, uniwersjadowym starciu. Jeszcze na początku czwartej kwarty meczu z Czeszkami, nasze koszykarki wygrywały 47:46, ostatecznie jednak przegrały różnicą pięciu punktów.

– To był mecz do wygrania. Nie było wielkiej różnicy klas między naszymi drużynami. Nasze błędy nie pozwoliły jednak do końca pokazać tego, co umiemy. W decydującym momencie, kiedy mogliśmy przełamać przeciwnika, nie trafiliśmy prostego rzutu spod kosza – mówił szkoleniowiec Polek.

Pojedynek z USA trudno komentować, wynik mówi wszystko. Tak samo jak mecz z Ugandą.

Wciąż czekamy aż projekt Mołłowa w kobiecej kadrze odniesie jakiś sukces. Mamy wrażenie, że najbliższe eliminacje do Eurobasketu będą ostatnim testem tego sposobu prowadzenia reprezentacji, która niestety od dłuższego czasu nie potrafi osiągnąć jakiegoś znaczącego wyniku. Od teraz Polkom będzie też trudniej w Basket Lidze Kobiet, gdzie stale na boisku będzie musiała przebywać tylko jedna, krajowa zawodniczka (dotychczas dwie).

Kapitanem biało-czerwonych jest Magdalena Szajtauer z AZS AJP Gorzów. To na pewno wyróżnienie. Ciekawy i dla nas trochę zaskakujący wybór trener Mołłowa, bo u Magdy, niezwykle sympatycznej dziewczyny, trudno dopatrzyć się cech przywódczych. 22-latka w Tajpej robi swoje. Tradycyjnie już nie jest jakąś wielką siłą w ataku, oddaje mało rzutów. Ten kto ją wreszcie przełamie w ofensywie, wprowadzi rozwój kariery gorzowskiej koszykarki na inne, znacznie bardziej obiecujące tory. W najistotniejszym meczu z Czeszkami Szajtauer zagrała prawie 33 minuty, trafiła dwa z trzech rzutów, miała 13 zbiórek, w tym sześć w ataku. Jej koleżanka z AZS AJP Beata Jaworska ma zaliczone na Uniwersjadzie tylko pojedyncze minuty.

WYNIKI W GRUPIE C:

POLSKA – UGANDA 88:57

KWARTY: 26:8, 24:10, 17:19, 21:20.

POLSKA: Podgórna 15 (2x3), Rembiszewska 9 (1), Szajtauer 8, Bujniak 6 (2), Naczk 6 oraz Poboży 25, Marciniak 8, Sklepowicz 5 (1), Pisera 4, Stępień 2, Ossowska, B. Jaworska.

POLSKA – USA 53:102

KWARTY: 15:31, 7:19, 16:22, 15:30.

POLSKA: Naczk 8 (1x3), Rembiszewska 4, Bujniak 4, Szajtauer 4, Ossowska oraz Marciniak 10, Stępień 7 (1), Sklepowicz 5 (1), Poboży 5, Podgórna 4, B. Jaworska 2, Pisera.

POLSKA – CZECHY 52:57

KWARTY: 15:13, 15:21, 12:10, 10:13.

POLSKA: Naczk 16 (2x3), Rembiszewska 6, Podgórna 6 (1), Szajtauer 5, Sklepowicz 3 (1) oraz Poboży 12, Bujniak 2, Marciniak 2, Stępień, Ossowska.

USA – Czechy 73:52, USA – Uganda 121:34, Czechy – Uganda 85:59.

• 1. USA 3 6 296:139
  • 2. Czechy 3 5 194:184
  • 3. Polska 3 4 193:216
  • 4. Uganda 3 3 150:294