Podczas tegorocznych badań pola bitwy pod Kunowicami, prowadzonych przez dr. hab. Grzegorza Podrucznego prof. UAM z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach dokonano ważnego odkrycia. Odnaleziono tzw. zrzut pobitewny. Co to jest?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Znalezisko składa się z 29 obiektów różnej wielkości i w różnym stanie zachowania, związanych z umundurowaniem żołnierzy walczących w czasie bitwy pod Kunowicami. Są tam więc: 12 pruskich emblematów z czapki fizylierskiej regimentu nr 41, 6 emblematów z austriackiej ładownicy grenadierskiej w formie stylizowanego granatu, 3 pruskie emblematy z ładownicy grenadierskiej w formie stylizowanego granatu, 2 rosyjskie emblematy z ładownicy regimentu biłozierskiego i jeden regimentu azowskiego, 1 pruski emblemat z czapki grenadierskiej, (regiment garnizonowy nr 6), 1 austriacki emblemat z ładownicy (regiment von Aremberg lub Grün Loudon), 1 rosyjski emblemat z czapki grenadierskiej (regiment pskowski), 1 rosyjska lontownica grenadierska i 1 klamra, najprawdopodobniej rosyjska.

PODRÓŻ W CZASIE: Zobacz zdjęcia i film z bitwy... sprzed dwóch i poł wieku!

Wszystkie te elementy były fragmentami większych całości – czapek lub toreb. Zostały z nich usunięte, a następnie wspólnie zakopane. Charakterystyczny jest brak śladów materiału organicznego, skóry lub płótna, za wyjątkiem fragmentu skóry przy klamrze.

– Znalezisko to najprawdopodobniej związane jest z porządkowaniem pola bitwy po ustaniu walk przez ludność cywilną. Rzeczy, które mogły być powtórnie użyte (skórzane torby lub czapki) zostały zabrane, zaś nie potrzebne w codziennym, cywilnym użytkowaniu elementy dekoracyjne zostały usunięte i zakopane w ziemi” – podkreśla prof. Podruczny.

Kunowice prawie 260 lat temu (12 sierpnia 1759 r.) były widownią największej bitwy w dotychczasowej historii wojen (sama wojna siedmioletnia była pierwszym konfliktem o zasięgu światowym). W bitwie pod Kunowicami (Kunersdorfem) pod sztandarami trzech mocarstw: Prus, Austrii i Rosji brało udział 100 tys. żołnierzy. W armiach trzech mocarstw służyli także przedstawiciele kilkunastu narodów środkowoeuropejskich i bałkańskich. W ciągu jednego dnia krwawej bitwy zginęło 34 tys. żołnierzy.

Na podst.: Informacja prasowa UAM – Collegium Polonicum w Słubicach

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem