W czwartek o godz. 18.30 obejrzymy finisz żużlowego cyklu Speedway Best Pairs 2017. Zawody w Gnieźnie będzie transmitował Eurosport, a na starcie stanie trzech zawodników Stali Gorzów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas finałowej rundy SBP 2017 dojdzie do ostatecznych rozstrzygnięć, a najciekawiej zapowiada się walka o brązowy medal tegorocznego cyklu zmagań najlepszych żużlowych team’ów sponsorskich na świecie. O zajęcie najniższego miejsca na podium walczą trzy zespoły: Eko Dir Speedway Team, Nice Racing oraz Monster Energy Speedway Team.

Zeszłoroczna edycja SBP udowodniła, że walka o brąz toczy się do ostatniego wyścigu cyklu. Przed ostrowskim turniejem, o medale walczyło siedem zespołów, a ostateczna różnica pomiędzy trzecim Nice Racing, a szóstym zespołem Trans MF Pro Race Team wyniosła sześć punktów.

W Speedway Best Pairs 2017 widać, że Fogo Power oraz Boll Team „uciekły” reszcie stawki i między sobą rozstrzygną walkę o złoty medal. Prowadząca w cyklu ekipa Fogo Power tym razem pojedzie bez Piotra Pawlickiego, który doznał kontuzji. O mistrzostwo powalczą dwaj stalowcy – Bartosz Zmarzlik i Przemysław Pawlicki.

W wyścigu o trzecie miejsce w najlepszym położeniu jest Eko Dir Speedway Team. Drużyna prowadzona przez Rafała Dobruckiego jest obecnie na podium, mając jeden punkt przewagi nad Nice Racing (na rezerwie w tym teamie zobaczymy Krzysztofa Kasprzaka) i dwa nad Monster Energy Speedway Teamem. Kolejnym plusem zawodników, którzy startują w Betard Sparcie Wrocław jest forma. Biorąc pod uwagę szeroką kadrę teamu oraz formę żużlowców, można odnieść wrażenie, że Eko Dir nie będzie bronił trzeciego miejsca, a walczył o srebro. W składzie zespołu Rafała Dobruckiego znajduje się lider klasyfikacji generalnej Speedway Euro Championship 2017 Andrzej Lebiediew, wicelider indywidualnych mistrzostw Europy Vaclav Milik, lider cyklu indywidualnych mistrzostw świata juniorów Maksym Drabik oraz świeżo upieczony indywidualny mistrz Polski Szymon Woźniak. Dodając do tego możliwość występu wicelidera klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix Macieja Janowskiego, śmiało można stwierdzić, że Eko Dir Speedway Team jest w tym momencie drużyną, którą interesują tylko najwyższe cele.

Na czwartej pozycji, z jednym punktem straty do trzeciego miejsca, znajduje się Nice Racing. Zespół Adama Krużyńskiego zaliczył dwa identyczne występy, dwukrotnie zajmując czwartą pozycję. Teraz celować będzie w podium.

Na piątym miejscu znajduje się ekipa Monster Energy Speedway Teamu, która po fatalnym występie w Landshut wypadła z pierwszej trójki. Kłopoty kadrowe spowodowane kontuzjami oraz słabsza forma Chrisa Holdera sprawiają, że Joe Parsons zdecydował się na wzmocnienia i to z najwyższej półki. Szeregi Monstera zasili Tai Woffinden. Dla dwukrotnego mistrza świata, obecny sezon nie należy do najlepszych, ale Brytyjczyk ma kolejny atut, którego nie zawaha się wykorzystać. W sezonie 2011 reprezentował barwy Startu Gniezno, więc tor przy ulicy Wrzesińskiej zna jak mało kto.

Nie można także zapomnieć o niemieckich zespołach, które tracą do brązowego medalu tylko pięć punktów. Wydaje się jednak, że walka o najniższy stopień podium rozegra się pomiędzy wcześniej wymienionymi zespołami.

LISTA STARTOWA TURNIEJU SBP 2017 W GNIEŹNIE:

 • NICE RACING: 1. Artiom Łaguta, 2. Antonio Lindback, 15. Krzysztof Kasprzak
 • FOGO POWER: 3. Bartosz Zmarzlik, 4. Przemysław Pawlicki
 • MONSTER ENERGY SPEEDWAY TEAM: 5. Chris Holder, 6. Tai Woffinden
 • CITY TEAM: 7. Kai Huckenbeck, 8. Erik Riss, 18. Tobias Kroner
 • BOLL TEAM: 9. Mirosław Jabłoński, 10. Kacper Woryna, 19. Gleb Czugunow
 • EKO DIR SPEEDWAY TEAM: 11. Szymon Woźniak, 12. Andrzej Lebiediew
 • TRANS MF PRO RACE: 13. Martin Smolinski, 14. Leon Madsen

KLASYFIKACJA PRZEJŚCIOWA SBP 2017:

 • 1. Fogo Power – 20 pkt
 • 2. Boll Team – 16 pkt
 • 3. Eko Dir Speedway Team – 9 pkt
 • 4. Nice Racing – 8 pkt
 • 5. Monster Energy Speedway Team – 7 pkt
 • 6. Trans MF Pro Race Team – 4 pkt
 • 7. City Team – 4 pkt
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej