Niektóre przedsięwzięcia sa już gotowe, inne będą za chwilę, a inne dopiero się zaczną. To, jeśli chodzi o inwestycje. A na pewno zacznie się już w poniedziałek pierwszy "miękki" projekt w historii gorzowskiego Budżetu Obywatelskiego. To będzie... podróż dookoła świata. Weź w niej udział!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najpierw właśnie o tym pomyśle, który przed rokiem zgłosiła gorzowianka Irena Gwiazdowska, bo projekt wystartuje dosłownie za kilka dni. I się tym zainteresować. pani Irena zaproponowała aktywne warsztaty kulturalne dla dorosłych. Zwróciła uwagę, że podczas wakacji wiele jest wiele jest propozycji aktywnego spędzania czasu dla dzieci i młodzieży, mniej dla dorosłych mieszkańców. – Chodzi o tak potrzebę kreatywności. Owszem, są koncerty, wydarzenia, ale nie musimy tylko być odbiorcami kultury,. Chodzi o to, żebyśmy coś sami tworzyli, poznawali, czego się uczyli – tłumaczy pomysłodawczyni.

Aktywne warsztaty kulturalne to będzie pierwszy projekt „miękki” w historii gorzowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dotąd zgłaszane były i realizowane różne „twarde” inwestycje. Od tego roku w można było nie tylko wymyślić, plac zabaw, remont chodnika czy schodów, ale też przedsięwzięcia czy imprezy skierowane do mieszkańców.

Warsztaty „ W 20 dni z Gorzowa dookoła świata” organizuje na zlecenie miasta firma Umbrelka. Zajęcia przeznaczone dla osób dorosłych startują 21 sierpnia w Bibliotece Herberta i potrwają do 15 września. Dlaczego właśnie „dookoła świata”? Bo w każdy dzień tygodnia warsztaty będą poświęcone innej kulturze. I tak, w poniedziałek kulturze gorzowskiej i lubuskiej, we wtorek europejskiej, w środę afrykańskiej, w czwartek azjatyckiej a w piątek latynoamerykańskiej. Ale to nie wszystko, bo każdy tydzień będzie też inny tematycznie. Najpierw odbywać się będą warsztaty taneczne i teatralne. W kolejny tygodniu warsztaty florystyczne i dekoracyjne oraz warsztaty emisyjno-wokalne, potem przyjedzie czas na warsztaty plastyczne i teatralne, a w ostatnim tygodniu będzie kombinacja z warsztatów wokalnych i tanecznych

– Naszym celem było zorganizowanie ciekawych warsztatów i miejsca, gdzie można coś tworzyć, ale również współdziałanie z mieszkańcami na rzecz mieszkańców. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy np. Teatr im. J. Osterwy i to gorzowscy aktorzy będą prowadzić część warsztatów. Zajęcia florystyczne poprowadzi Agnieszka Jeger, która prowadzi kwiaciarnię Oxalis itd.

Nikt nie powinien się obawiać, że takie warsztaty są może nie dla niego. Każdy da radę. One są dla każdej dorosłej osoby, która chce się rozwinąć, poznać coś nowego – zachęca Dominika Rossa z Umbrelki.

Co się buduje?

– Część inwestycji jest zrealizowana, część przed nami na różnym etapie – mówi wiceprezydent Jacek Szymankiewicz.

Gotowa od dawna jest np. stacja narzędziowa dla rowerzystów przy ul. Dąbrowskiego. Niedawno natomiast – zaledwie kilka dni temu – oddano do użytku wielopokoleniowy plac zabaw przy ul. Strażackiej. Przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i starszych mieszkańców. Są tam bujaki, karuzela, piaskownica, ale też orbitrek, wyciągi, wahadło z prasą nożną czy wioślarz.

Do końca października zakończy się budowa trzech boisk – to z puli na inwestycje oświatowe. Chodzi o boiska przy Zespole Kształcenia Specjalnego przy ul. Dunikowskiego, w „Elektryku” przy ul. Dąbrowskiego i w SP nr 10 przy ul. Towarowej. Tam będą boiska do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę.

Wkrótce rozstrzygnie się przetarg na przebudowę ul. Siewnej (165 m) oraz utwardzenie ul. Kmicica (320 m). Wykonawcy będą musieli ukończyć prace w ciągu dwóch miesięcy.

Do końca sierpnia można składać oferty na przebudowę nawierzchni ul. Grota-Roweckiego. Przy tej ulicy wymienione zostaną tez krawężniki i powstaną miejsca postojowe. Trwa też przetarg na budowę chodnika oraz schodów przy ul. Matejki i Fredry. Ta inwestycja potrwa trzy miesiące.

Wkrótce miasto ogłosi przetargi na kolejne inwestycje z budżetu Obywatelskiego 2017: przebudowę ul. Reymonta (130 m kostki brukowej dojścia do schodów oraz nowe schody po obu stronach ul. Moniuszki), uporządkowanie ul. Śląskiej oraz projekt i wykonanie rozbudowy skateparku w parku Kopernika (zasadzone zostaną kwiaty, krzewy i drzewa, skorygowany chodnik przy ul. Budowlanych, znikną stare przystanki autobusowe). Kończą się również prace nad projektem zagospodarowania skweru przy ul. Dobrej i Kostrzyńskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Zajęcia w formie warsztatów kulturalnych rozpoczną się 21 sierpnia i będą trwały do 15 września, tj. przez cztery tygodnie, od poniedziałku do piątku, po cztery godziny dziennie, od 11 do 15. Będą odbywać się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Parku Wiosny Ludów. W ramach zajęć pn. ?W 20 dni z Gorzowa dookoła świata? uczestnicy warsztatów zapoznają się z atrakcyjnymi aspektami kultur: lokalnej gorzowskiej i lubuskiej oraz globalnych: europejskiej, latynoamerykańskiej, azjatyckiej i afrykańskiej. Bloki zajęć będą zawierać zajęcia z: tańca, teatru, dekoracji, sztuk plastycznych, śpiewu i muzyki, które będą prowadzone m.in. przez Annę Łaniewską (teatralne), Krystynę Bieńkowską i Bartłomieja Bandurę (taneczne), Agnieszkę Jeger (florystyczne) oraz Dominika Jakubczaka i Mikołaja Kwiatkowskiego (ze śpiewu). Warsztaty są bezpłatne - zapraszamy wszystkich chętnych.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0