To nasz subiektywny przegląd 32 polskich marek tworzonych z myślą o dzieciach - mówi Joanna Kurkiewicz, kuratorka wystawy "Lekcja dizajnu". Otwarcie wystawy w Galerii BWA w Miejskim Ośrodku Sztuki w najbliższą sobotę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Premiera wystawy odbyła się w Instytucie Dizajnu w Kielcach we wrześniu 2016 r, teraz jest okazja zobaczyć ją w Gorzowie. A naprawdę warto. Rodzice przyzwyczajeni do schematów – różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców – często zapominają, że to oni sami mają wpływ na wybory i kształtowanie gustów swoich pociech. Poprzez dokonywanie świadomych wyborów konsumenckich i podejmowanie odpowiedzialnych decyzji stają się bowiem wzorem dla najmłodszych. Naprzeciw rodzicom wychodzą polskie marki, produkując krótkie serie przedmiotów tworzonych ręcznie. Charakteryzuje je dbałość o szczegóły i jakość, która przeważa nad masową produkcją. – Pokazujemy, że polskie produkty mają wartość. Chcemy także podkreślić rolę rodzica w kształtowaniu gustu dziecka od najmłodszych lat przez pokazywanie mu ładnych rzeczy – tłumaczy Joanna Kurkiewicz, która razem z Aleksandrą Banaś jest kuratorką wystawy. Wśród 32 polskich marek są m.in. książki dla dzieci firmy Dwie Siostry, ubrania producentów Kółko Krzyżyk czy Echa Leśne oraz meble firm Fam Fara i Śnimisie.

Lekcja dizajnu? To lekcja dla wszystkich: dla dzieci, dla projektantów i dla rodziców. Wystawa jest bowiem doskonałą okazją do spotkania i konfrontacji świata najmłodszych, gdzie króluje nieograniczona wyobraźnia, ze światem projektantów kierujących się przede wszystkim logiką. – mówią kuratorki ekspozycji. Twórcy, których produkty sa prezentowane na wystawie to zazwyczaj małe, rodzinne lub jednoosobowe firmy. Ich członkowie kultywują rzemieślnicze tradycje i przekazują doświadczenia z pokolenia na pokolenie, co przekłada się na jakość wyrobów.

Ekspozycja dzieli się na cztery działy: Czytelnia, Plac Zabaw, Młoda Moda oraz największy – Pokój Dziecka. Znajdziemy tam m.in. drewniane zabawki, książki z ilustracjami, chodziki, dywany do samodzielnego złożenia czy meble do pokoju dla dzieci.

Wystawa jest interaktywna. W niedzielę odbędzie się kuratorskie oprowadzenie dla rodziców z dziećmi, które będą mogły sprawdzić, czy zabawki na ekspozycji są odpowiednio dla nich zaprojektowane i wykonane.

Lekcja dizajnu, wernisaż w sobotę, 19 sierpnia, godz. 17 w Miejskim Ośrodku Sztuki – Galeria BWA. W niedzielę, 20 sierpnia o godz. 13 oprowadzanie kuratorskie dla rodziców z dziećmi. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 17 września.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem