Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wojewódzkie uroczystości odbyły się w Gorzowie na placu Grunwaldzkim pod Pomnikiem Niepodległości i Dzwonem Pokoju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obchody 15 sierpnia rozpoczęły się w Gorzowie od mszy św. Zwykle uroczystości państwowe goszczą w murach katedry. Ponieważ po pożarze katedra jest nadal zamknięta, msza św., której przewodniczył bp. Paweł Socha odbyła się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Mieszka I

Stamtąd już blisko na plac Grunwaldzki, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem władz wojewódzkich miejskich i oczywiście wojskowych.

W uroczystościach wzięli udział żołnierze z 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej i 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, a także funkcjonariusze Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

– Dla nas, żołnierzy Wojska Polskiego data 15 sierpnia jest nadal żywym symbolem bezgranicznego poświęcenia, męstwa i determinacji żołnierzy w obronie Ojczyzny. Stajemy tutaj, na placu Grunwaldzkim, aby oddać hołd żołnierzom poległym w Bitwie Warszawskiej,, a także wcześniej i potem, w II wojnie światowej i po wojnie, kiedy walczyli o niepodległą Polskę. Składam wyrazy szacunku wszystkim weteranom i kombatantom, którzy o Polskę walczyli, czy to z bronią w ręku, czy to swoją niezłomnością i odwagą. Bez ich ofiary nie byłoby bowiem Polski, także tej dzisiejszej, suwerennej i demokratycznej. Ich postawa to wzór do naśladowania, to wyznaczanie standardów, które my staramy się dziś osiągnąć w naszej służbie.

Dzisiejsze święto skłania nas do refleksji nad naszą historią, nad naszymi tradycjami i wartościami. 97. rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze. To cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać, i do których dążymy: umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie Ojczyzny – mówił mjr Robert Pulikowski, dowódca Garnizonu Skwierzyna.

Święto Wojska Polskiego to tradycyjnie okazja do podziękowania żołnierzom za wzorowa służbę. Por. Justyna Zając z 35. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej ze Skwierzyny odczytała decyzje i rozkazy o nagrodach i awansach dla żołnierzy.

Na placu Grunwaldzkim odbył się następnie festyn wojskowy z tradycyjną grochówką przygotowaną przez 45. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Wędrzyna. Była okazja zobaczyć sprzęt wojskowy, przejść ścieżką saperską lub „postrzelać” z różnych rodzajów broni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem