Ci, którzy w tygodniu i w samym dniu derbowego starcia w Zielonej Górze opowiadali o wielkiej sile Falubazu i pewnej wygranej gospodarzy ze Stalą Gorzów, teraz muszą się głupio czuć, chyba też nie oglądali ostatniego występu żółto-niebieskich w Lesznie. Dziś o wszystkim decydował ostatni wyścig, w którym wygrał stalowiec Bartosz Zmarzlik, a zielonogórzanie Jason Doyle i Piotr Protasiewicz przywieźli na końcu stawki Martina Vaculika. Remis na koniec, remis w meczu 45:45.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Jest mały niedosyt, zresztą tak jak po pierwszym, derbowym meczu w Gorzowie, ale to już chyba jest taka tradycja, że w tych meczach musi wyjść na remis – mówił najlepszy żużlowiec dzisiejszego spotkania Bartosz Zmarzlik. – Każdy dał z siebie tyle ile potrafił, ja osobiście pochwalę Rafała Karczmarza, bo bez jego punktów i wygranej 5:1 w 12. wyścigu, gdzie mijał rywali po trasie, nie mielibyśmy 45 punktów. Kibice jak widać mogą być spokojni, rosną kolejni juniorzy, a potem seniorzy, którzy będą zdobywać punkty dla Stali. Mi wszystko zagrało na ostatni wyścig, gdzie wykręciłem zdecydowanie najlepszy czas dnia [60,87]. Dalej marzy mi się lubuski wielki finał, mecze o złoto. Jak historia pokazuje to na pewno będzie bardzo fajne i zacięte starcie.

Na razie Stali i Falubazowi wychodzi dwumecz w półfinale, ale po ostatniej kolejce – jeśli w niej wygrają gospodarze, czyli Sparta Wrocław, Stal i Unia Leszno – powinno się to zmienić. Wtedy 3 września zapewne pojedziemy na mecz na leszczyńskim torze. Czy taki scenariusz się sprawdzi?

Jedno jest pewne: nawet w przypadku przyznania gorzowianom dwóch dużych punktów po dyskwalifikacji za doping Grigorija Łaguty i zwycięstwa naszej drużyny za 3 pkt na koniec fazy zasadniczej w domu z Włókniarzem Częstochowa, już żółto-niebiescy nie wyprzedzą Sparty Wrocław.

W niedzielę 20 sierpnia we Wrocławiu, Gorzowie i Lesznie, a wcześniej podczas rozprawy Łaguty, będzie się rozstrzygać kto z kim pojedzie w półfinałach. Kombinacji jest sporo i na dziś z czołowej czwórki nie możemy wykluczyć nawet częstochowian, bo nie wiemy ile ostatecznie punktów straci ROW Rybnik.

Falubaz w dzisiejszym spotkaniu prowadził już 18:12 (stalowcy przegrywali wtedy starty), ale później było 41:37 dla gorzowian. Właściwie w każdym wyścigu trudno było wytypować zwycięzcę, bo jedynie cytowany wyżej Zmarzlik zapisał przy swoim nazwisku punktową dwucyfrówkę.

Tak jak lider Stali wskazywał, warto zatrzymać się dłużej przy młodym Karczmarzu. W wyścigu młodzieżowym gonił i na ostatniej prostej wyprzedził Aleksa Zgardzińskiego, w 7. biegu fajnie przejechał pierwszy wiraż, zostawiając na końcu Jacoba Thorssella, a w 12. wyścigu najpierw po starcie zostawił z tyłu Patryka Dudka, aby dalej na dystansie minąć Sebastiana Niedźwiedzia. Pierwszy znakomitego występu gratulował mu jeszcze na torze Krzysztof Kasprzak, z którym Karczmarz przywiózł dublet, a potem cały zespół.

Za dużo złej energii na torze między Przemysławem Pawlickim i Nielsem Kristianem Iversenem (powinni w duecie przywieźć znacznie więcej punktów) oraz błędy, które na dystansie popełnili Kasprzak i znów „Puk” Iversen, w ogólnym rozrachunku dały w tym meczu remis. Ten wynik musi bardziej cieszyć Falubaz, bo gospodarze momentami naprawdę byli w opałach. Mniej wewnętrznych przepychanek między stalowcami, uważniejsza jazda gorzowian w 14. wyścigu i to goście mogli być górą. Plus dla Martina Vaculika, bo wygrał dwa biegi, a przecież wciąż cierpiał, jego dłoń jeszcze chwilę potrzebuje, aby całkiem wydobrzeć. Po ostatnim starcie Zmarzlik i jego koledzy uciszyli wypełniony po brzegi, zielonogórski stadion, tak jak w przeszłości drużyny z Piotrem Świstem, czy innymi gorzowianami.

Wiemy, że do play-off możemy jechać z podniesionymi głowami, bo nie ustępujemy żadnemu z trójki półfinalistów, a Stal wydaje się być na fali wznoszącej. Oczywiście najpierw postawmy kropkę nad „i” w meczu z Włókniarzem. Już nie możemy się doczekać najważniejszych rozstrzygnięć sezonu.

ZIELONA GÓRA – GORZÓW

  • 1. wyścig – 3:3 – Doyle, Kasprzak, Vaculik, Thorssell
  • 2. wyścig – 4:2 (7:5) – Niedźwiedź, Karczmarz, Zgardziński, Czerniawski
  • 3. wyścig – 3:3 (10:8) – Hampel, Prz. Pawlicki, Iversen, Dudek
  • 4. wyścig – 3:3 (13:11) – Zmarzlik, Protasiewicz, Zgardziński, Czerniawski
  • 5. wyścig – 5:1 (18:12) – Dudek, Hampel, Kasprzak, Vaculik
  • 6. wyścig – 2:4 (20:16) – Prz. Pawlicki, Protasiewicz, Iversen, Niedźwiedź
  • 7. wyścig – 2:4 (22:20) – Zmarzlik, Doyle, Karczmarz, Thorssell
  • 8. wyścig – 2:4 (24:24) – Vaculik, Protasiewicz, Kasprzak, Zgardziński
  • 9. wyścig – 3:3 (27:27) – Thorssell, Prz. Pawlicki, Iversen, Doyle
  • 10. wyścig – 4:2 (31:29) – Dudek, Zmarzlik, Hampel, Czerniawski (w)
  • 11. wyścig – 3:3 (34:32) – Vaculik, Thorssell, Protasiewicz, Prz. Pawlicki
  • 12. wyścig – 1:5 (35:37) – Kasprzak, Karczmarz, Niedźwiedź, Dudek
  • 13. wyścig – 2:4 (37:41) – Iversen, Doyle, Zmarzlik, Hampel
  • 14. wyścig – 5:1 (42:42) – Hampel, Dudek, Iversen, Kasprzak
  • 15. wyścig – 3:3 (45:45) – Zmarzlik, Doyle, Protasiewicz, Vaculik

FALUBAZ ZIELONA GÓRA – CASH BROKER STAL GORZÓW 45:45

W pierwszym meczu remis 45:45, nikt nie zdobywa punktu bonusowego.

FALUBAZ: Jason Doyle 9 (3,2,0,2,2), Jacob Thorssell 5 (0,0,3,2), Patryk Dudek 8+1 bonus (0,3,3,0,2), Jarosław Hampel 9+1 (3,2,1,0,3), Piotr Protasiewicz 8+2 (2,2,2,1,1), Sebastian Niedźwiedź 4 (3,0,1), Alex Zgardziński 2+1 (1,1,0).

STAL: Krzysztof Kasprzak 7 (2,1,1,3,0), Martin Vaculik 7+1 (1,0,3,3,0), Przemysław Pawlicki 7 (2,3,2,0), Niels Kristian Iversen 7+2 (1,1,1,3,1), Bartosz Zmarzlik 12 (3,3,2,1,3), Rafał Karczmarz 5+1 (2,1,2), Hubert Czerniawski 0 (0,0,w).

WYNIKI Z 13. KOLEJKI:

Falubaz Zielona Góra – Cash Broker Stal Gorzów 45:45 (bez punktu bonusowego)

ROW Rybnik – Get Well Toruń 49:41 (bonus dla Get Well)

Włókniarz Częstochowa – Betard Sparta Wrocław 47:43 (bonus dla Sparty)

MrGarden GKM Grudziądz – Fogo Unia Leszno 48:40 (bonus dla Unii)

AKTUALNA TABELA PGE EKSTRALIGI

  • 1. Betard Sparta Wrocław 13 25 +87
  • 2. Falubaz Zielona Góra 13 22 +36
  • 3. Cash Broker Stal Gorzów 13 20 +46
  • 4. Fogo Unia Leszno 13 20 +74
  • 5. Włókniarz Częstochowa 13 14 -48
  • 6. ROW Rybnik 13 11 -58
  • 7. MrGarden GKM Grudziądz 13 10 -55
  • 8. Get Well Toruń 13 5 -82

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

TABELA W PRZYPADKU ANULOWANIA PUNKTÓW Z TRZECH MECZÓW G. ŁAGUTY

  • 1. Betard Sparta Wrocław 13 25 +87
  • 2. Cash Broker Stal Gorzów 13 22 +61
  • 3. Falubaz Zielona Góra 13 22 +36
  • 4. Fogo Unia Leszno 13 20 +87
  • 5. Włókniarz Częstochowa 13 17 -37
  • 6. MrGarden GKM Grudziądz 13 10 -55
  • 7. ROW Rybnik 13 6 -97
  • 8. Get Well Toruń 13 5 -82

PROGRAM 14. KOLEJKI:

niedziela 20 sierpnia

Cash Broker Stal Gorzów – Włókniarz Częstochowa

Betard Sparta Wrocław – Falubaz Zielona Góra

Get Well Toruń – MrGarden GKM Grudziądz

Fogo Unia Leszno – ROW Rybnik

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej