Miasto poszukuje projektanta, który wykona dokumentację podziemnego korytarza, dawnego schronu z czasów ostatniej wojny. Schron przeciwlotniczy odkryto podczas trwających właśnie prac remontowych na placu Nieznanego Żołnierza. W przyszłości ma być udostępniony, jako atrakcja "Kwadratu".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miasto ogłosiło zapytanie ofertowe dla firm projektowych na zlecenie poniżej 30 tys. euro. Przyszły projektant udostępnienia schronu będzie musiał dokonać inwentaryzacji obiektu, zaktualizować mapy i wykonać ekspertyzę budowlaną. Następnie zaprojektuje wejścia i wyjścia ze schronu, a także sieć sanitarną, elektryczną i wentylacyjną. Zainteresowani mogą składać oferty jeszcze do 18 sierpnia. Wybrana firma będzie miała 6 tygodni od podpisania umowy na wykonanie projektu . 

Plac na planszach. Jak będzie wyglądał "Kwadrat" po remoncie?

Schron na „Kwadracie” to niemiecka konstrukcja betonowa z czasów ostatniej wojny. Schron wykonany został z prefabrykowanych zbrojonych płyt. Cały obiekt ma około 50 metrów, w linii prostej ok. 30 metrów, a to dlatego, że korytarze kilkakrotnie zakręcają. W schronie można swobodnie się poruszać, gdyż strop jest na wysokości ok. 2 m. Drugie wyjście, prawdopodobnie po przeciwległej stronie „Kwadratu” jest zasypane.

Po wstępnym badaniu technicznym przez eksperta budowlanego okazało się, że stan techniczny pozwoli na zachowanie, a nawet udostępnienie tego schronu.

Projektanci będą musieli wpisać adaptację korytarza w cały projekt modernizacji placu. Dotyczy to zwłaszcza wejścia i wyjścia, ale również przebiegu sieci energetycznej czy kanalizacyjnej. Konieczne będzie zapewne odkopanie stropu i sprawdzenie, jak jest zabezpieczony. Być może trzeba będzie go dodatkowo zaizolować.

– Nawet z praktycznego punktu widzenia, rozbiórka obiektu byłaby bezcelowa. natomiast chciałoby się, żeby ten schron przeciwlotniczy, świetnie zachowany, praktycznie nienaruszony był udostępniony. To tez pewne źródło do badań sztuki fortyfikacyjnej z okresu II wojny. Śmiało można urządzić w nim krótka trasę z wystawą pokazującą ten fragment historii Landsberga-Gorzowa, czas wielkiego przełomu 1944-45 r. – uważa Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.

Schron odkryty przez budowlańców na początku lipca będzie dodatkowym urozmaiceniem na „Kwadracie”, którego przebudowa kwadratu trwa juz prawie dwa miesiące. Ma kosztować 5,9 mln zł i planowano zakończyć ją do listopada. Prawdopodobnie adaptacja schronu przeciwlotniczego nie opóźni znacznie terminu. Ile będzie kosztować, to określi dopiero kosztorys przygotowany przez projektanta

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem