Spółka INNEKO porządkuje grupę kapitałową. Zgodnie z założeniami strategii rozwoju spółki priorytetem są tzw. działania własne gmin. Stąd decyzja m.in. o sprzedaży 24,6 proc. udziałów w komercyjnej spółce Recupyl.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wartość nominalna udziałów w Recupyl wynosiła 67 tys. złotych, które sprzedano za 1,6 mln złotych. Dzięki temu do kasy spółki trafiło prawie 1,5 mln złotych. To ma zabezpieczyć finansowanie restrukturyzacji spółki Bioenergy Farm Stanowice oraz innych działań w INNEKO.

Spółka INNEKO przed laty kupiła mniejszościowe udziały w zakładzie przetwarzania zużytych baterii. – Większościowym właścicielem (51 proc. udziałów) była firma francuska, stąd strategiczne decyzje, jak wypłata i wysokość dywidendy, uzależnione były od decyzji kapitału zagranicznego i nie dawały gwarancji stałych zysków – tłumaczy Monika Cimochowska z INNEKO RCS.

Zakład recyklingu zużytych baterii powstał w podgorzowskich Stanowicach osiem lat wcześniej. Stworzyły go ówczesny Zakład Utylizacji Odpadów (dziś INNEKO), francuska firma Recupyl i AK Nova z Poznania. Był to pierwszy taki zakład w Polsce pozwalający odzyskiwać z baterii  co najmniej 50 proc. surowców. Technologię opracował naukowiec, wynalazca i biznesmen z Grenoble dr Farouk Tadjal, a jego firma Recupyl ma zakłady w Singapurze, USA, Anglii, Hiszpanii i Meksyku.

Po ośmiu latach INNEKO wycofuje się ze spółki i stawia na działalność komunalną. W ostatnim czasie wszystkie siły skierowane zostały na wsparcie spółki-córki INNEKO RCS, która przez cztery lata, będzie dbać o czystość i przejezdność miejskich dróg. Usługę, w ramach procedury in-house zleciło miasto, które jest w 100 proc. właścicielem INNEKO.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Stawia na działalność komunalną"... NARESZCIE, bo zajmował się już tyloma tematami, że to w końcu musiało jeb_ąć! Szczytem idiotyzmu było pole golfowe, po którym hula wiatr!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0