Masz lat 65+ i jesteś mieszkańcem Gorzowa, Krosna Odrzańskiego, Nowej Soli lub Trzebiela? Możesz przysłużyć się nauce i dokładnie przebadać swoje serce. Jeśli zgłosi się do ciebie pielęgniarka z propozycją udziału w programie, nie dziw się. I nie odmawiaj. Twoje zdrowie tylko na tym skorzysta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Nieinwazyjne Monitorowanie w Celu Wczesnego Wykrycia Migotania Przedsionków NoMED-AF już trwa w pięciu województwach, przebadano już 700 osób. Łącznie będzie ich 3 tys. w całej Polsce. Teraz do programu włącza się województwo lubuskie włącza się w program, jako kolejny region. Przebadanych zostanie 73 Lubuszan, wybranych losowo z bazy PESEL.

– To duży i ważny program o znaczeniu europejskim, wręcz światowym. Uzyskamy dzięki niemu unikalne źródło informacji dla lekarzy, także dla władz wojewódzkich i centralnych, dla organizatorów ochrony zdrowia, którzy będą wiedzieć, jak organizować ochronę zdrowia, jakie kierować środki, aby zapobiegać tym powikłaniom, jakie niesie ze sobą migotanie przedsionków – mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, Konsultant Krajowy ds. Kardiologii.

Znaczenie u wyjątkowość tego programu wynika z tego, że dotąd w Europie i na świecie nie było tego rodzaju badań. Dlaczego? Z jednej strony często chory nie odczuwa objawów migotania (tzw. nieme migotanie), które może skończyć się udarem. Z drugiej: nie było odpowiedniej aparatury do takiego długotrwałego badania. Specjalne kamizelki, które są rejestratorami EKG, skonstruowano w firmie informatycznej Comarch.

– Ważny element programu to powiązanie medycyny, nauki z przemysłem. Naszym polskim przemysłem, którego produktem jest kamizelka-rejestrator. Przeszła już test bojowy w pięciu województwach i po sukcesie programu będzie szansa, że rozpowszechni się również w innych krajach – dodaje prof. Kaźmierczak.

Lekarze wiedzą, że ryzyko wystąpienia migotania przedsionków wzrasta wraz z wiekiem, będą szukać chorych właśnie wśród osób starszych. Badanie NoMED-AF pozwoli oszacować liczbę wszystkich pacjentów z migotaniem przedsionków – wraz z tymi, u których nie daje ono żadnych objawów.

Telemedycyna. Technologia zapuka do drzwi, by ochronić nas przed udarem

– W ramach projektu przebadamy ponad 3 tys. osób. To będą pacjenci, którzy otrzymają informację, czy mają

zaburzenia rytmu czy nie. Jeśli tak, to będą kierowani na leczenie migotania przedsionków. Wdrożenie leczenia przeciwkrzepliwego zmniejsza prawdopodobieństwo udaru mózgu. Dzięki temu badaniu te 73 wylosowane osoby mogą uniknąć udaru mózgu – tłumaczy lek. Łukasz Wierucki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierujący Działem Badań Klinicznych i Naukowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

– Po dotychczas przeprowadzonych badaniach już widać, że przypadków migotania jest więcej niż się spodziewano. – To wstępne wyniki i mogą się jeszcze wyrównać. Chyba jednak problem jest większy niż przypuszczaliśmy. Część osób nie odczuwa zaburzeń rytmu i nie ma szansy na wykrycie tego przy pomocy ekg czy holtera – dodaje Łukasz Wierucki. Podkreśla, że podczas badań u pacjentów wykrywano również inne groźne schorzenia nie związane z migotaniem przedsionków. Konieczne było w takich wypadkach kierowanie na wszczepienie urządzeń stymulujących pracę serca.

Urządzenie stworzone przez firmę Comarch składa się z trzech elementów: rejestratora sygnału, kamizelki, która nie ma przylepianych elektrod, lecz materiałowe, nie podrażniające skóry i stacji dokującej.

– Pacjent zostanie przeszkolony przez pielęgniarkę. Otrzyma dwa rejestratory i raz na 24 godziny przesyła ze stacji dokującej dane do centrum monitoringu w Zabrzu. Tam są analizowane – mówi inż. Artur Słupecki z Comarch

W Lubuskiem w wyniku trzystopniowego losowania, wybrano grupę 73 badanych z Gorzowa, Krosna Odrzańskiego, Nowej Soli i Trzebiela. Jeśli ktoś się nie zgodzi na badanie, pielęgniarki odwiedzą kolejne rezerwowe osoby. W piątek odbyło się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim szkolenie pielęgniarek biorących udział w projekcie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem