Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Magistrat rozstrzygnął przetarg na administrowanie i utrzymanie cmentarza komunalnego w Gorzowie. Ofertę zgłosiła tylko jedna firma, dotychczasowy zarządca, spółka Products.

Przez rok od podpisania umowy – najprawdopodobniej od września tego roku – firma zajmie się gorzowską nekropolią za 1 mln 48 tys. zł. Taką stawkę zaoferowała w przetargu.

Warunki zamówienia określały, że oferent musi mieć co najmniej roczne doświadczenie w prowadzeniu cmentarza, lub dwóch cmentarzy o łącznej liczbie 24 tys. pochówków. Zdaniem części radnych, przede wszystkim klubu radnych PiS, takie warunki z góry wykluczają innych oferentów. Zdaniem władz miasta nie, bo wymagania i tak są zaniżone. Na cmentarzy przy ul. Żwirowej jest bowiem 50 tys. mogił.

Na początku lipca odbyła się specjalna sesja rady miasta poświęcona właśnie tej sprawie. Radni PiS uważają, że zarządzaniem cmentarzem komunalnym powinno zajmować się samo miasto.

Firma Products zarządza gorzowską nekropolią już od 18 lat. Być może to już ostatni kontrakt z miastem. Prezydent Jacek Wójcicki zapowiedział już, że od przyszłego roku zmieni się sposób administrowania cmentarzem. Rozwiązań jest kilka: może to przejąć powołana specjalnie spółka miejska, istniejący już zakład budżetowy lub jedna ze spółek należących do miasta. Gorzów jest jednym z ośmiu polskich miast, w których cmentarzem komunalnym administrują zewnętrzne firmy. Cmentarze mogą natomiast przynosić gminom dochód. W ubiegłym roku do kasy miasta z opłat za kwatery wpłynął ponad 1 mln zł.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.