Gorzowski Klub Inteligencji Katolickiej apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw o sądownictwie. - To trzy ustawy które niszczą trójpodział władzy w państwie demokratycznym i są niezgodne z duchem i literą Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - czytamy w oświadczeniu wydanym przez zarząd KIK.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Klubu Inteligencji Katolickiej w Gorzowie wydał oświadczenie w sprawie psucia niezależnego sądownictwa w Polsce. Oto jego treść:

Z niepokojem od wielu miesięcy obserwujemy niszczycielską destrukcję niektórych instytucji Państwa, w szczególności niezawisłego sądownictwa. Pamiętamy z jakim trudem postępowała budowa naszej niezależnej państwowości po 1989 roku. Oprócz wprowadzenia reformy samorządowej i gospodarki wolnorynkowej sądownictwo było jednym z największych sukcesów odzyskanej wolności. Uchwalone już trzy ustawy: o Krajowej Radzie Sądownictwa, reformie ustrojów sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym, według ekspertów prawa są niekonstytucyjne, zagrażają realizacji praw człowieka i obywatela oraz demokracji w Polsce. Wprowadzane w szybkim tempie prawo spotyka się z oporem społecznym czego przykładem są coraz liczniejsze protesty.

Art. 10 Konstytucji brzmi: „Ustrój Rzeczpospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej". Wprowadzane nowe prawo o sądach łamie trójpodział władz, praktykę przyjętą w państwach demokratycznych a które przyświecało twórcom wolnej Polski. Każda władza która nie stosuje procedur i łamie Konstytucję, jak uczy historia może łatwo przerodzić się w rządy autorytarne. Dlatego zwracamy się do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie trzech ustaw: Ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, Ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych i niektórych Innych ustaw oraz Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Są to trzy ustawy które niszczą trójpodział władzy w państwie demokratycznym i są niezgodne z duchem i literą Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo Obywalete Gorzowa i całej Polski. Pokojowe protesty zaowocują i dojrzałe świadome społeczeństwo zmieni ten koszmar. 3 x VETO!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0