Wkrótce rozpoczęcie Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku. Już w najbliższy czwartek wystąpi znakomita, młoda skrzypaczka Celina Kotz. Do udziału w koncertach zachęca melomanów Wiesław Pietruszak ze Stowarzyszenia Sauerianum.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku koncerty Letnich Spotkań Kameralnych będą odbywać się oczywiście w Drezdenku, ale również w Strzelcach Krajeńskich i w Krzyżu. Nowością będzie układ koncertów. Dotychczas wszystkie koncerty graliśmy równolegle. Te, które wydarzyły się w Drezdenku były powtarzane w Krzyżu Wlkp. W bieżącym roku już pierwszy koncert z udziałem pani Celiny Kotz będzie inny w Drezdenku, inny w Krzyżu Wlkp.

Pierwszy koncert w Drezdenku – „Zacznij od Bacha” – będzie solowy, a kolejne zagra słynne Trio im. Wiłkomirskich. Dopowiem, że w skład tego zespołu oprócz pani Celiny wchodzą: Maciej Kułakowski – wiolonczela i Łukasz Trepczyński – fortepian. Oczywiście repertuar się nie powtórzy. Ciekawa też będzie forma zapowiedzi, ale to niespodzianka. Te koncerty odbędą się 20, 21 i 22 lipca. Tydzień później już to samo w obu ośrodkach. Zaśpiewa pani Maria Domżał – sopran i Grzegorz Kujawa – tenor. Jak to mawiają: „Publika jest chora, gdy nie ma tenora”. Stąd od czasu do czasu trzeba zaprosić artystę obdarzonego głosem tenorowym. Tym razem zabrzmią przeboje muzyki operetkowej i z musicali.

W trzecim tygodniu 3 sierpnia w Drezdenku, potem w Strzelcach Kraj. usłyszymy panią Amelię Maszońską oraz zespół Affetto Piano Trio, w skład którego też wchodzą: Marianna Sikorska – wiolonczela i Mischa Kozłowski – fortepian. Następnego dnia w Krzyżu zaśpiewają Magdalena Kozakiewicz – sopran i Radosław Góra – baryton. W kolejnym tygodniu będzie istna uczta, którą przygotował pan Jarosław Bręk i umówiliśmy się, że będzie to niespodzianka. W Strzelcach Kraj. zaproponujemy koncert „Dla mamy”, a zaśpiewa pan Hubert Stolarski, artysta obdarzony tenorem wyjątkowej urody.

Piąty tydzień to znów inne koncerty z motywem lokalnym. Piotr Szychowski, który specjalnie pod potrzeby festiwalu przyjedzie z utworami wybitnego, choć zapomnianego niesłusznie kompozytora Zygmunta Stojowskiego. Bardzo silnie wkomponowuje się to w obchody 100 rocznicy odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Oczywiście trochę więcej o samym Stojowskim i tamtych czasach opowiemy przy okazji koncertu. Piotr Szychowski znów będzie promował młodego artystę Aleksandra Frąszczaka, absolwenta szkoły muzycznej w Strzelcach Krajeńskich. Te koncerty wybrzmią w Drezdenku i w Strzelcach. W Krzyżu następnego dnia wystąpi natomiast obsypany laurami ogólnopolskimi i międzynarodowymi Kameralnym Zespołem Muzyki Cerkiewnej „PARTES” ze znakomitym basem Łukaszem Kocurem.

Festiwal w Drezdenku zakończymy w sposób godny najlepszych scen Europy i świata. Przed publicznością Drezdenka zaprezentuje się Jarosław Bręk w swoim najlepszym repertuarze. Patronem honorowym naszego festiwalu jest wielki polski śpiewak, Wiesław Ochman, a w skład Rady Programowej wchodzą godni następcy mający znakomity dorobek: Iwona Hossa, Jarosław Bręk, Piotr Szychowski i wielka nadzieja polskich skrzypiec Celina Kotz. Pan Jarosław Bręk jest w bieżącym roku dyrektorem artystycznym festiwalu. Pozwolę sobie jeszcze wymienić osoby naszego stowarzyszenia działające na rzecz festiwalu. W Krzyżu Wlkp. są to Teresa i Stanisław Lorencowie, Katarzyna Waśko i Ryszard Szydełko, w Strzelcach Kraj. Alicja Skrobot, Aleksandra Furdzyn i Wioletta Burdziak. a w Drezdenku Teresa Debaere, Anna Szpila, Ewa Pietruszak i Zofia Knyba oraz Tomasz Chodór. Drezdeneckie koncerty będą odbywać się w Domu Kultury w czwartki, w piątki w Krzyżu tradycją jest fakt, iż zmieniamy miejsce występów, a w soboty w Strzelcach Kraj. w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej. Wszystkie koncerty rozpoczną się o godz. 19.00. Wstęp wolny

*Wiesław Pietruszak – pedagog, instruktor harcerski, po 1989 r. polityk, radny Drezdenka, a także wicestarosta strzelecko-drezdenecki. Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej Sauerianum, od ponad 20 lat organizator Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Drezdenku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem