Na ludzkie szczątki pochowane w drewnianej trumnie natrafili pracownicy z firmy prowadzącej przebudowę placu Nieznanego Żołnierza. Powiadomiono policję, a nadzór nad czynnościami objął prokurator. Prawdopodobnie szczątki pochodzą z czasów II wojny światowej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na ludzkie szczątki natrafiono w poniedziałek, 17 lipca podczas prac budowlanych na placu Nieznanego Żołnierza, popularnie zwanym Kwadratem. Prace zostały natychmiast wstrzymane, a kierownik robót wezwał na miejsce policję, ta zabezpieczyła teren wokół miejsca pochówku. Przyjechała grupa dochodzeniowo-śledcza i prokurator. W czasie oględzin „znaleziska” obecna była również przedstawicielka Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ludzkie szczątki odkryto również ponownie we wtorek. 

Lekarz patomorfolog wstępnie ocenił wiek znalezionych szczątków na kilkadziesiąt lat. Kości zostały zinwentaryzowane, zabezpieczone przez prokuratora i zabrane przez lekarza do szczegółowych badań. Dalsze decyzje w sprawie ich losu będzie podejmował prokurator. Prace na Kwadracie zostały wznowione.

Odkryty pochówek nie powinien raczej dziwić. Właśnie na tym placu w czasie wojny chowano poległych, na placu mieścił się też do 1952 r. cmentarz żołnierzy radzieckich, przeniesiony potem na ul. Walczaka.

Ludzkie szczątki na gorzowskim Kwadracie to kolejne odkrycie podczas trwającej tam przebudowy Przed tygodniem tuż pod powierzchnią ziemi natrafiono na dobrze zachowany schron przeciwlotniczy. Prezydent miasta zdecydował, że obiekt będzie zabezpieczony i udostępniony mieszkańcom i turystom. Plac Nieznanego Żołnierza będzie remontowany do listopada. Ma być miejscem rekreacji dla mieszkańców, z fontanną, nowymi ławkami itp.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem