To co się dzieje, to coś potwornego - mówi Robert Piotrowski, gorzowski regionalista, znawca historii miasta. Od czasu nadbudowy barokowego hełmu w XVII wieku wieży kościoła nie spotkało takie nieszczęście.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wieża ówczesnego Kościoła Mariackiego zbudowana została na przełomie XIII i XIV w. Pierwotnie miała pięć kondygnacji, obecnie jest ich siedem. W 1621 r. wzniesiono na niej ośmioboczną, dwukondygnacyjną nadbudówkę z barokowym hełmem. Od drugiego piętra we wnętrzu zaczyna się drewniana konstrukcja dzwonnicy kościelnej. Same dzwony wiszą na czwartej kondygnacji. Tutaj tez od pierwszej połowy XIX w. było mieszkanie dzwonnika, który z wieży strzegł miasta przed pożarami. Na piątym piętrze było poddasze gotyckiej wieży. To w tym miejscu dobudowano ośmioboczną wieżę z kopułą i zegarem. Na szóstej kondygnacji było poddasze z oknami obserwacyjnymi. u był jeszcze niedawno punkt widokowy skąd turyści mogli oglądać panoramę miasta. Wyżej jest już tylko poddasze pod kopułą, która zwieńczona była latarnią i iglicą.

W 2007 r. udostępniono wieżę dla zwiedzających wraz z ekspozycją dotycząca historii gorzowskiego kościoła. Można było ją zwiedzać przez 10 lat, od jednego jubileuszu 750-lecia, do kolejnego jubileuszu 760-lecia miasta. Niedawno wieża była jak zwykle ogromna atrakcją na Nocnym Szlaku Kulturalnym. Teraz pożar tę atrakcję zniszczył.

– Nigdy nie myślałem że w moim życiu zobaczę taki widok. Z przekazów historycznych wiemy, że nieraz w wieżę trafiał piorun, z różnych powodów kościół doznawał uszczerbku, docierały tu nawet powodzie. Ta wieża pochodzi z wieku XVII i od tego czasu niewiele się z nią działo. Od setek lat nie było czegoś tak poważnego. Przecież i to, że katedra ocalała w tej powodzi ognia w 1945 r. to był cud. A to co się teraz dzieje, to coś przepotwornego – mówi historyk Robert Piotrowski.

(Na podstawie opisu w: katedragorzowska.pl)

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Mnie interesuje tylko to, co było przyczyną pożaru. Mam nadzieję, że nie generatory i anteny GSM, które tak beztrosko zamontowano na tej wieży. Zresztą tak czy siak, ale tych urządzeń nie powinno tam być. Mam nadzieję, że odpowiednie służby to wyjaśnią.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A wie Pan gdzie umiejscowiony byl pożar? Dokładnie w barokowej nadstawie gotyckiej wieży. Palił się element wieży z 1621 r. Ale dziękuję, że dzieli się Pan swoją wiedzą. To cenne.
  @Robert Piotrowski To, że paliła się tylko XVII-wieczna nadbudówka wiemy dzisiaj. Wczoraj media jednak opowiadały banialuki o "wieży z XVII wieku" ( o wieży, nie o wieżyczce - nadbudowanym oktagonie ) w czasie, gdy strażacy dopiero szukali miejsca z którego rozprzestrzenia się pożar i nie byli nawet w stanie zbliżyć się do XVII wiecznej nadbudówki z uwagi na ekstremalne warunki panujące wewnątrz. Strażacy jeszcze nie mieli pełnej wiedzy o skali pożaru, ale pan najwidoczniej już wtedy wiedział, że pali się tylko ten XVII wieczny fragment wieży i dzielił się tą cenną wiedzą z nami od wczoraj. Dziękujemy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @piotr.wolyniec Poza tym nie był to tylko pożar XVII-wiecznej nadbudówki. Wystarczy spojrzeć na dziury w dachu średniowiecznego korpusu wieży.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @piotr.wolyniec Moją wiedzą dzieliłem się przez ze strażakami całą noc. Nie z tylko mediami, niech zwróci się Pan do tych od banialuk, nie do mnie.. Od pierwszego spojrzenia na palącą się wieżę wiedziałem gdzie się pali. Byłem na wieży kilkadziesiąt razy. "Rozmowa" z Panem jest wyjątkowo nieprzyjemna. Czepianie się słówek, a propos wypowiedzi na gorąco, skrótowo, w nieautoryzowanym przekazie nie jest ciekawe. A co do poniżej, to nie ma co komentować. Moje słowa wypowiadałem w pierwszej fazie pożaru, a Pan podsumowuje obraz po ugaszeniu. W tym miejscu kropka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Robert Piotrowski "Wiedzą" buhahahhaha czlowieku, jaką ty masz wiedze?! Pleciesz o "pół lasu" w wieży. Pieprzysz o jakiejs "ciesiółce". SKad ty sie urwales karierowiczu za nieswoje pieniadze? Na swojej smiesznej stronie mozesz wciskac kit ludziom nie tu. Gwiazda TVN sie znalazla. "Moją wiedzą dzieliłem się przez ze strażakami całą noc." Przy ognisku pewnie. Znalazl sie madrala od siedmiu bolesci! Kropki to mozesz sobie stawiac - na swoim czole.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Robert Piotrowski Po ugaszeniu, czy przed ugaszeniem wieża katedry jest średniowieczna, a nie "z XVII wieku". To, że babcia założyła nowiutki kapelusik nie czyni z babci młodej kozy. A to, że rozmowa jest dla pana nieprzyjemna wynika tylko z tego, że niepotrzebnie posługuje się pan ironią, nawet wówczas, gdy nie za bardzo rzeczywistość skleja się z tym co pan pisze. Niepotrzebnie też egocentrycznie odczytał pan mój pierwszy komentarz: nie był to atak na pana, wyraźnie pisałem o "różnych mediach". I w tym miejscu kropka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wieża jest średniowieczna, gotycka, kilka wieków starsza niż powtarzane w różnych mediach "z XVII-go wiek". Z XVII wieku pochodzi mały, choć charakterystyczny i położony najwyżej wieży element - ośmioboczna nadbudówka z zegarem i barokowym hełmem. Reszta, czyli cały zwalisty korpus wieży poniżej zegara to gotyk i średniowiecze, a nie "XVII wiek".
  @piotr.wolyniec Pisze Pan rzeczy oczywiste. Dodam, bo może Pan nie wiedzieć, że w gotyckiej części pożar nie mial większych szans, i tam poczynił inne straty. Tu także kropka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Robert Piotrowski Ten znowu z ta swoja zenujaca "kropka". Nie zamkniesz ludziom ust tutaj dyletancie. To nie twoj folwark na fb skad wypieprzyles mnie i wielu innych normalnych ludzi. Tam juz nikt nie zaglada to znalazles sobie slugi z TVNu Gazety Lub. i Gazety wyb., zeby sie promowac?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Robert Piotrowski Oczywiste najwidoczniej nie dla wszystkich - bo media powtatzały, że wieża katedry jest z XVII wieku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0