Na czterech torach rozstrzygnie się tegoroczna walka w żużlowym cyklu SEC. W stawce brakuje kontuzjowanego obrońcy tytułu Duńczyka Nickiego Pedersena, jest srebrny Czech Vaclav Milik i brązowy Krzysztof Kasprzak. O podium marzy także kolejny stalowiec - Przemysław Pawlicki. Pierwszy turniej w piątek 30 czerwca o godz. 19 w Toruniu, transmisja tradycyjnie w Eurosporcie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pauzującego Duńczyka Pedersena, który na razie nie wie kiedy wróci do ścigania, zastąpi jego rodak Mikkel Bech, który jest pierwszym rezerwowym cyklu o indywidualnego mistrza Europy w tym roku.

– Tegoroczny cykl Speedway Euro Championship rozpoczynamy w Toruniu, gdzie najlepsi zawodnicy w Europie z pewnością stworzą świetne widowisko – powiedział Karol Lejman, prezes firmy One Sport, organizatora SEC. – „Dziką kartę” na pierwsze zawody otrzymał Jarosław Hampel, który wraca do wysokiej formy, a my chcemy sprawić, by o Hampelu znowu było głośno na arenie międzynarodowej. „Mały” to bardzo doświadczony zawodnik, który jeszcze nie raz pokaże swoje nieprzeciętne umiejętności i przyniesie kibicom mnóstwo radości ze swojej jazdy.

Artiom i Grigorij Łagutowie to pierwszy i jedyny jak dotąd braterski duet w historii cyklu SEC. Rosjanie mają już za sobą starcia podczas edycji w sezonach 2014 i 2015. Który z nich będzie górą w 2017 roku?

Kibice Stali Gorzów przede wszystkim będą śledzić postępy Przemysława Pawlickiego i Krzysztofa Kasprzaka. Pierwszy ma znakomity sezon, ale ostatnio trochę pogubił się ze sprzętem. Ciekawe, czy znalazł już złoty środek na piątek, no i na najbliższą niedzielę, na finał indywidualnych mistrzostw Polski na stadionie im. Edwarda Jancarza.

Kasprzak już wie jak smakuje medal SEC. Takiego sukcesu w odnowionych mistrzostwach Europy do tej pory nie odniósł żaden z Polaków. 33-latek przeciętnie zaczął obecny rok, ale ostatnio wrócił na tor po kontuzji i wygląda o wiele lepiej, naprawdę solidnie punktuje. W Toruniu obaj stalowcy mogą wystąpić w głównych rolach.

LISTA STARTOWA 1. TURNIEJU SEC 2017 NA MOTOARENIE:

1. Artiom Łaguta (Rosja, 2 – numer na plastronie), 2. Grigorij Łaguta (Rosja, 7), 3. Mikkel Bech (Dania, 177), 4. Kenneth Bjerre (Dania, 91), 5. Jarosław Hampel (Polska, 16), 6. Kacper Gomólski (Polska, 44), 7. Nicolai Klindt (Dania, 29), 8. Mateusz Szczepaniak (Polska, 58), 9. Andreas Jonsson (Szwecja, 100), 10. Leon Madsen (Dania, 66), 11. Vaclav Milik (Czechy, 13), 12. Przemysław Pawlicki (Polska, 59), 13. Martin Smolinski (Niemcy, 84), 14. Andrzej Lebiediew (Łotwa, 129), 15. Krzysztof Kasprzak (Polska, 507), 16. Adrian Miedziński (Polska, 20). Rezerwowi: 17. Paweł Przedpełski (Polska), 18. Szymon Woźniak (Polska).

SEC 2017:

  • 30 czerwca – Toruń
  • 15 lipca – Gustrow (Niemcy)
  • 5 sierpnia – Hallstavik (Szwecja)
  • 16 września – Lublin
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej