W tym sezonie w Polsce pogoda walczy z żużlowcami tak samo zażarcie jak zawodnicy na torze. Dziś w Gorzowie deszcz padał nie wtedy, co powinien i mecz Stal Gorzów - GKM Grudziądz po godzinie 21 sędzia Remigiusz Substyk zdecydował się odwołać. Drugie podejście w najbliższą niedzielę o godz. 19.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Padało przed meczem, ale gdy tylko pojawiło się słońce, gospodarze świetnie poradzili sobie z przygotowaniem toru. O godz. 20.15, a więc w porze, gdy miał startować pierwszy wyścig, zaczęła się próba toru. Opóźnienie cały czas mieliśmy niewielkie. Próbne okrążenia zrobili Artiom Łaguta i Krzysztof Buczkowski ze strony gości z Grudziądza oraz stalowcy – Przemysław Pawlicki i Niels Kristian Iversen.

– Nawierzchnia jest naprawdę świetna, identyczna od krawężnika do bandy, problem w tym, że znów zaczyna padać – mówił starszy z braci Pawlickich, z niepokojem spoglądający w niebo.

Te opady to już było za wiele, przynajmniej dla sędziego. – Trzeba jechać na bezpiecznym torze, w normalnych warunkach. Tor musi spełniać minimum bezpieczeństwa. Po opadach nie było mowy o wielkim ściganiu. Tor nie był bezpieczny – mówił Remigiusz Substyk. Nie chciał już czekać na kolejne prace torowe, ze względu na późną porę.

Patrząc na jazdę żużlowców na próbie toru, obserwując jak zachowuje się naprawdę świetnie przygotowana na deszczowe prognozy nawierzchnia i słuchając wypowiedzi Pawlickiego, Buczkowskiego czy Antonio Lindbacka, jeszcze raz mamy wrażenie, że gdybyśmy dziś byli na przykład w Szwecji, po kilku próbnych jazdach, zawody pojechałyby bez żadnych problemów, tym bardziej (jak pokazywał radar pogodowy), że nie miało już padać przynajmniej do godz. 22.30. W Polsce jednak da się bardzo rzadko. Może najwyższy czas przyjąć założenie, że jeśli na radarze widać deszcz to od razu odpuszczamy, bo kolejny raz bez sensu trzymaliśmy kibiców na stadionie i przez kilka godzin wysyłaliśmy im komunikat: jedziemy!

Najbliższa niedziela na razie ma być gorąca i bez kropli deszczu. Żużlowcy Stali i GKM umówili się na drugie podejście na godzinę 19. W nowym terminie meczu nie będzie w telewizji.

PROGRAM 9. KOLEJKI:

niedziela 18 czerwca

godz. 16.30 nSport+ Fogo Unia Leszno – Włókniarz Częstochowa

godz. 19 nSport+ Get Well Toruń – Falubaz Zielona Góra

godz. 19 Cash Broker Stal Gorzów – MrGarden GKM Grudziądz

Mecz Betard Sparta Wrocław – ROW Rybnik wcześnie został przełożony na 9 lipca.

  • 1. Cash Broker Stal Gorzów 6 12 +47
  • 2. Betard Sparta Wrocław 7 11 +39
  • 3. Falubaz Zielona Góra 6 9 +6
  • 4. Fogo Unia Leszno 6 6 +28
  • 5. ROW Rybnik 5 5 -2
  • 6. Włókniarz Częstochowa 6 4 -34
  • 7. Get Well Toruń 8 4 -40
  • 8. MrGarden GKM Grudziądz 6 2 -44

Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej pojadą w play-off o medale. Ostatnia drużyna spadnie z ekstraklasy, przedostatnia będzie walczyć o utrzymanie w barażach.

MECZE ZALEGŁE Z 7. KOLEJKI:

czwartek 22 czerwca

godz. 18 ROW Rybnik – Fogo Unia Leszno

godz. 20 Włókniarz Częstochowa – Cash Broker Stal Gorzów

PROGRAM 10. KOLEJKI:

niedziela 25 czerwca

godz. 16.30 nSport+ ROW Rybnik – Cash Broker Stal Gorzów

godz. 16.30 Get Well Toruń – Betard Sparta Wrocław

godz. 19 nSport+ Falubaz Zielona Góra – Fogo Unia Leszno

godz. 19 Włókniarz Częstochowa – MrGarden GKM Grudziądz

Podane godziny rozpoczęcia meczów to czas startu zawodników do pierwszego biegu. Próba toru z udziałem żużlowców obu drużyn rozpoczyna się 30 minut wcześniej, a prezentacja zawodników 15 minut przed pierwszym wyścigiem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej