Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z głównych świąt w kalendarzu katolickim. Potocznie nazywane jest Bożym Ciałem. To święto Kościół wprowadził do swego kalendarza liturgicznego stosunkowo późno, bo dopiero w XIII wieku. Niemały wpływ na zaistnienie tego święta miały widzenia mniszki Juliany de Retine, opatki klasztoru w Mont Cornillon położonego koło Liege, której objawiła się jasna tarcza z ciemną plamą. Teolodzy zinterpretowali to jako brak specjalnego dnia poświęconego czci Bożego Ciała.

Święto ustanowił papież Urban IV. Na papieską decyzję wpłynęło także uznane za cud przemienienie się wina w krew podczas mszy św. we włoskiej miejscowości Bolsena. Ślady krwi można oglądać na korporale – kawałku płótna przechowywanym do dziś w katedrze w Orvieto. Pierwszy raz świętowano Boże Ciało w belgijskim miasteczku Liege w 1288 r. Jako dzień świąteczny wybrano czwartek, 11 dni po Zielonych Świątkach. Uroczyste procesje odbywają się jeszcze przez całą następną oktawę. Od dawna procesje Bożego Ciała były wielkimi manifestacjami religijnymi i miały bardzo widowiskowy charakter.

W Polsce w okresie międzywojennym w procesjach brali udział najwyżsi dostojnicy. Tutaj pierwszy wprowadził uroczystość Bożego Ciała w 1320 r. biskup diecezji krakowskiej Nanker. Od czasów rozbiorów udział w procesji był przez wiernych traktowany również jako manifestacja patriotyczna. Nieodłącznym elementem obchodów Bożego Ciała jest procesja do czterech ołtarzy z monstrancją niesioną uroczyście pod baldachimem.

W Gorzowie największą „miejską” procesję organizuje parafia katedralna. Msza św. w katedrze odbędzie się o godz. 10, a po niej rozpocznie się procesja, którą poprowadzi ks. bp Tadeusz Lityński. Ołtarze na trasie procesji przygotowują śródmiejskie parafie i gorzowskie wspólnoty. W tym roku ze względu na trwające remonty trasa procesji będzie inna niż poprzednio:

wierni przejdą ulicami: Chrobrego – Wybickiego – Łokietka – Estkowskiego – Konstytucji 3 Maja – Sikorskiego do Starego Rynku.

Podczas procesji kierowcy powinni liczyć się z czasowym wstrzymaniem ruchu kołowego, a mieszkańcy z czasowym zawieszeniem komunikacji miejskiej na trasie przemarszu. Dlatego należy zwracać uwagę na zalecenia policji i organizatorów procesji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.