"Słowo się rzekło, kobyłka u płota". A ta kobyłka warta jest pół miliona. Prezydent miasta obiecał je niedawno Akademii im. Jakuba z Paradyża i teraz właśnie podpisano umowę. Dzięki wsparciu miasta uczelnia będzie mogła finansować rozwój naukowy kadry.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pieniądze dla uczelni prezydent zapowiedział już w marcu, podczas specjalnej sesji rady miasta poświęconej właśnie akademii.

– Na dziś mogę obiecać przekazanie 15 mieszkań, wyremontowanych w „standardzie profesorskim”. To na dobry początek. Ustaliliśmy też, że jest potrzeba realnego wsparcia finansowego. Będę więc prosił radę miasta, aby w każdym roku budżetowym przeznaczać 500 tys. zł na fundusz stypendialny dla nowej kadry, dedykowany akademii – deklarował wówczas.

Pierwsze pół miliona już jest. Prezydent i rektor uczelni podpisali właśnie umowę.

Wsparcie finansowe może dotyczyć wyłącznie nauczycieli akademickich, dla których AJP stanowi podstawowe miejsce pracy. Kwota zostanie przekazana uczelni w dwóch transzach, po 250 tysięcy zł.

– Miasto, któremu zależy na rozwoju, na prestiżu, ma poniekąd obowiązek wspierać uczelnię, zwłaszcza młodą i rozwijającą się. Uczelnia bowiem kreuje rozwój miasta, kreuje elity, wpływa na przyszłość całego regionu – komentuje Jacek Wójcicki.

Prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor AJP podkreśla, że umowa jest bardzo precyzyjna. Określa dokładnie na co, uczelnia przeznaczy pieniądze. – Uczelnia się rozwija, zatrudniamy kolejnych profesorów, rozstrzygamy konkursy. Kadra chce się szkolić, mieć dobre warunki do życia i pracy w Gorzowie. I temu służy pomoc miasta – mówi.

I tak pieniądze m.in. zostaną przeznaczone na dofinansowanie kosztów rozwoju naukowego, dofinansowanie do kosztów przewodów doktorskich i habilitacji, na uzyskanie przez AJP uprawnień do doktoryzowania. Uczelnia będzie mogła też sfinansować tworzenie laboratorium logopedycznego i chemicznego, co ma na celu podniesienie jakości kształcenia.

W ciągu trzech lat Akademia im. Jakuba z Paradyża musi spełnić warunki, które stawia przed uczelnia ustawa. Chodzi o minimum dwa wydziały z prawem do doktoryzowania. To wiąże się z koniecznością zatrudnienia odpowiedniej liczby profesorów. Akademia musi pozyskać ich ok. 30. Pozyskać, to znaczy nie tylko zatrudnić nowych, ale również wspomóc w habilitacji doktorów pracujących już w uczelni.

– Podpisałam już trzy umowy z nowymi profesorami. Mam nadzieję, że do października przybędzie nam 10 profesorów, w ciągu trzech lat 10-12 naszych doktorów uzyska uprawnienia. Będziemy więc musieli poszukać jeszcze ośmiu – informuje prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

Pomoc Miasta Gorzowa Wlkp. dla AJP w latach 2016 -2020 wyniesie prawie 10,5 mln zł. Na to złożą się coroczne półmilionowe dotacje na rozwój kadry (w 2016 r. przekazano 0,3 mln), przekazanie 15 wyremontowanych mieszkań profesorskich o łącznej wartości 3,2 mln zł, wynajem od AJP budynku przy ul. Myśliborskiej (ok. 0,63 mln rocznie), zakup kamienicy za 1,8 mln zł, a także inne formy pomocy dla kadry, np. oprócz mieszkań zapewnienie określonej liczby miejsc w placówkach oświatowo-wychowawczych w Gorzowie, bilety na Słowiankę, do Filharmonii itp.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem